Strona główna » Aktualnosci

„Dokumenty przodków – mój skarb, wspólne dziedzictwo” - relacja z Dnia Otwartego w jeleniogórskim archiwum

Wersja do wydrukuPDF version

W piątek 6 czerwca 2014 r. Archiwum Państwowe we Wrocławiu Oddział w Jeleniej Górze, w ramach Międzynarodowego Dnia Archiwów, zorganizowało w swojej siedzibie Dzień Otwarty pod hasłem: „Dokumenty przodków – mój skarb, wspólne dziedzictwo”.

Na gości, którzy przybyli o godz. 12:00, czekała okolicznościowa wystawa pt. „Archiwa rodzinne dawniej i dziś”, ukazująca m.in. przykłady różnych ksiąg metrykalnych, ale gros miejsca zajmowały zbiory pochodzące z archiwów rodzinnych, zarówno znajdujących się już w zbiorach archiwum państwowego (akta książąt Reuss, spuścizny: Mieczysława Buczyńskiego, Józefa Czurki i Józefa Pałki oraz depozyty kilku rodzin, złożone w 1944 r. w depozycie Banku Drezdeńskiego w Jeleniej Górze), jak i zbiorach prywatnych (akta rodziny Margas); ponadto zaaranżowano „pracownię” archiwum rodzinnego, gdzie obok biurka, maszyny do pisania i regału, umieszczono pamiętniki, albumy i kroniki oraz inne materiały składające się na archiwum rodzinne. Specjalna część wystawy zajęła prezentacja spuścizny Stanisława Rażniewskiego – jeleniogórskiego działacza społecznego i sportowego, którą w tych dniach przejęto do państwowych zbiorów archiwalnych, a uroczyste podpisanie umowy na przekazanie tych akt nastąpi niebawem.

Dla gości przygotowano 40 minutową prelekcję pt. „Dzięki archiwom żyją przodkowie: archiwum współczesnej rodzinny: zawartość, ewidencja, zabezpieczenie, znaczenie społeczne”, jak również każdy otrzymał specjalny folder, zawierający podstawowe wskazówki i informacje dotyczące zawartości i porządkowania oraz zabezpieczania archiwów rodzinnych. Osobno znajdowało się stoisko z wydawnictwami (polskimi, czeskimi i niemieckimi) poświęconymi archiwom prywatnym: rodzinnym, rodowym, (zarówno o charakterze osobistym, jak i gospodarczym). Archiwiści udzielili też indywidualnych konsultacji osobom zainteresowanym w zorganizowaniu i uporządkowaniu własnych archiwów rodzinnych.

Oprac. Ivo Łaborewicz