Strona główna » Aktualnosci

Dwa wieki historii Fabryki Porcelany „Krzysztof” S.A. w Wałbrzychu

Wersja do wydrukuPDF version

 

Archiwum Państwowe we Wrocławiu Oddział w Kamieńcu Ząbkowickim posiada w swoim zasobie bardzo obszerne materiały archiwalne dotyczące działalności Fabryki Porcelany „Krzysztof” S.A. w Wałbrzychu (wcześniejsza nazwa: Zakłady Porcelany Stołowej „Krzysztof” w Wałbrzychu) – zarówno z okresu przedwojennego słynnej Krister Porzellan Manufaktur A.G. Waldenburg, z lat 1880-1945, jak i powojennego z lat 1945-2010.

Znaczną jej część pozyskano dzięki dwuletniej współpracy z syndykiem masy upadłościowej Panem Wiesławem Michalakiem, w wyniku której udało się wzbogacić zbiór o dokumentację aktową (w tym również w języku niemieckim), a także audiowizualną (fotografie, nagrania, filmy).

Materiały archiwalne z okresu przedwojennego, dokumentujące działalność niemieckiej Fabryki Porcelany Stołowej „Krister” Spółka Akcyjna w Wałbrzychu (Krister Porzellan Manufaktur A.G. Waldenburg), stanowią głównie akta księgowe i handlowe – informujące o rynkach zbytu, ich chłonności, zapotrzebowaniach oraz o zdolności i wierzytelności płatniczej rozmaitych firm i nabywców, jak również dotyczące produkcji i wzornictwa – w tym katalogi barwnych wzorów.

Wśród dokumentacji polskiej, na szczególną uwagę zasługuje dokumentacja przyjęta w tym roku, która stanowi cenne uzupełnienie zespołu Fabryki Porcelany „Krzysztof” S.A. w Wałbrzychu, w postaci kronik zakładowych, akt statutowych, dokumentacji technologicznej, wniosków racjonalizatorskich, akt osobowych pracowników zatrudnionych w latach 1945-1960, a także nagrań magnetofonowych z posiedzeń Rady Pracowniczej z lat 1990-1991 oraz zdjęć m.in. z uroczystości wmurowania kamienia cegielnego pod budowę fabryki, gazetek ściennych czy z pochodów pierwszomajowych.

Oprac. starszy archiwista Anna Dziatczyk

Prezentacja dokumentów Proces zdobienia porcelany. Proces zdobienia porcelany (2). Katalog wyrobów Zbiór wycinków