Polsko-niemieckie stosunki kulturalne tematem warsztatów na Uniwersytecie Wrocławskim

W dniu 15 marca 2016 r. w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego odbyły się warsztaty, zorganizowane pod przewodnictwem dr hab. Ewy Jarosz-Sienkiewicz. Główny nurt rozważań koncentrował się wokół problematyki polsko-niemieckich stosunków kulturalnych po 1945 r. W spotkaniu uczestniczyła przedstawicielka Archiwum Państwowego we Wrocławiu dr Grażyna Trzaskowska, która wygłosiła referat na temat początków organizacji archiwów państwowych na Ziemiach Zachodnich i Północnych Polski po 1945 r. Wystąpienie, dotyczące ratowania i zabezpieczania przez polskich archiwistów zniszczonych w wyniku działań drugiej wojny światowej zasobów niemieckich archiwów, zostało uzupełnione mulimedialnym pokazem źródeł archiwalnych. W warsztatach wzięli udział liczni goście, m.in. Alfred, Koch (Niemcy) i  prof. dr hab. Sigita Barniškene oraz wykładowcy i studenci Instytutu Filologii Germańskiej UWr., w tym prof. dr hab. Grzegorz  Kowal, dr Aleksandra Nadkierniczna, dr Rafał Biskup, dr Leszek Dziemianko, ponadto  nauczyciele i uczniowie wrocławskich szkół - XIV LO, XVII LO, Prywatnego Salezjańskiego Gimnazjum im. Edyty Stein we Wrocławiu. Spotkanie uświetniły dwa przedstawienia teatralne w wykonaniu  studentów IFG (Wir sind keine Barbaren) i młodzieży gimnazjalnej (Rotkäppchen). Dodatkowym akcentem był koncert Kamila Borkowskiego, absolwenta germanistyki, autora i kompozytora  piosenek o tematyce Festung Breslau.

Oprac. dr Grażyna Trzaskowska, fot. Dorota Zimecka

Uczestnicy warsztatów