Strona główna » Aktualnosci

Wystawa "Schroniska turystyczne Karkonoszy i Gór Izerskich w Polsce i Czechach" w archiwum w Jeleniej Górze

Wersja do wydrukuPDF version

Archiwum Państwowe we Wrocławiu Oddział w Jeleniej Górze zaprasza na otwarcie wystawy pt. „Schroniska turystyczne Karkonoszy i Gór Izerskich w Polsce i Czechach”, zorganizowanej przy współpracy z Okręgowym Archiwum Państwowym w Litomieřicach oraz jego Oddziałów w Semily, Libercu i Jabloncu nad Nissou, jak również Powiatowego Archiwum Państwowego w Trutnovie. Na wystawie zaprezentowanych zostanie - w postaci plansz 35 obiektów turystycznych, znajdujących się po obu stronach granicy. Pokazane zostaną również oryginalne materiały archiwalne dotyczące schronisk po polskiej stronie gór. Wystawie towarzyszyć będzie katalog, zawierający informacje o historii każdego schroniska.

Wernisaż wystawy odbędzie się 29.09.2015 r. (wtorek) o godz. 13:00 w siedzibie Archiwum Państwowe we Wrocławiu Oddział w Jeleniej Górze, ul. płk. W. Kazimierskiego 3 (dawne koszary „Pod Jeleniami”).

Wystawa oraz katalog do niej są sfinansowane ze środków Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych w Warszawie, Towarzystwa Przyjaciół Jeleniej Góry w Jeleniej Górze oraz przedsiębiorstwa Sudeckie Hotele i Schroniska Sp. z o.o. PTTK w Jeleniej Górze.

Otwarcie wystawy poprzedzi uroczyste wręczenie księgi pamiątkowej, ofiarowanej Panu Czesławowi Margasowi, długoletniemu dyrektorowi Archiwum Państwowego w Jeleniej Górze, z okazji 90 rocznicy urodzin.

Wystawa będzie czynna do końca roku.

 

„Hampelbaude” - dziś schronisko „Strzecha Akademicka” - i turyści wędrujący na Śnieżkę – wygląd z początku XIX wieku – litografia Richtera z 1838 r. (MK Jelenia Góra)  Petrova buda - karta pocztowa R. Slavíka z lat 20. XX w. (SOkA Semily)  Projekt przebudowy schroniska „Teichbaude” z 1934 r. – rysunek projektowy pracowni Bracia Albert z Jeleniej Góry. (AP Jelenia Góra)  Špindlerova buda na widokówce Rudolfa Slavíka, druga połowa lat 30. XX w. (SOkA Trutnov)  Wnętrze kaplicy pw. św. Wawrzyńca na Snieżce, wykorzystywanej na początku XIX w. jako schronisko dla turystów – litografia Mattisa z ok. 1830 r. (MK Jelenia Góra)