Życie, śmierć i zbawienie. Inskrypcje kościoła św. Elżbiety we Wrocławiu w świetle rękopisu z 1649 r.

W Archiwum Państwowym we Wrocławiu odbyła się w piątek 25 listopada prezentacja książki  „Życie, śmierć i zbawienie.  Inskrypcje kościoła św. Elżbiety we Wrocławiu w świetle rękopisu z 1649 r. autorstwa dr. Adama Górskiego i dr. Janusza Gołaszewskiego.  W uroczystości wzięli udział wybitni znawcy tematyki epigraficznej: prof. Jan Harasimowicz, prof. Rościsław Żerelik (Uniwersytet Wrocławski) oraz prof. Krzysztof Maciej Kowalski (Uniwersytet Gdański).

Niniejsza publikacja, oparta na materiale źródłowym z zasobu Archiwum Państwowego we Wrocławiu, stanowi  pierwszą  w Polsce próbę połączenia archiwistyki z epigrafiką (nauką o napisach wykonanych w materialne twardym np. kamień, srebro, brąz, miedź). Włączony  do obiegu naukowego materiał archiwalny ma zastosowanie naukowe (epigrafika, heraldyka, genealogia, historii sztuki, historia regionalna, historia kultury materialnej) jak i praktyczne, pozwala bowiem na wykorzystanie podczas prac konserwatorskich poprzez dokonanie rekonstrukcji/odtworzenia zniszczonych fragmentów inskrypcji.

Publikacja Archiwum Państwowego we Wrocławiu dzięki dodanej płycie może zostać wykorzystana zarówno przez zawodowych historyków i archiwistów, którzy mają bezpośredni kontakt z oryginalnym dziełem, jak i przez amatorów, którzy interesują się historią regionalną lub jej aspektami, jak kultura funeralna, historia mieszczaństwa czy historia kultury, lecz sami nie władają językiem niemieckim, czy łaciną w stopniu wystarczającym do komfortowego odbioru dzieła lub trudność sprawia im odczyt pisma neogotyckiego. Projekt wydania książki został dofinansowany przez Naczelną Dyrekcją Archiwów Państwowych.

Fot. Ryszard Bacmaga

Dr Janusz Gołaszewski przekazuje książkę prof. Krzysztofowi Kowalskiemu (z lewej) Dr Janusz Gołaszewski przedstawił rys historyczny kościoła św. Elżbiety. Wręczenie książki prof. Janowi Harasimowiczowi (z prawej). Współautor książki dr Adam Górski z Uniwersytetu Jagielońskiego omówił walory naukowe i edukacyjne publikacji. Autorzy podczas podpisywania książki. Dr Adam Górski - pomysłodawca edycji rękopiśmiennego zbioru inskrypcji kościoła św. Elżbiety we Wrocławiu. Dr Roman Stelmach omówił żródła do dziejów kościoła św. Elżbiety w zasobie Archiwum Państwowego we Wrocławiu.