Archiwiści wrocławscy na święcie genealogów

Śląskie Towarzystwo Genealogiczne obchodzi w tym roku dwudziestopięciolecie swego istnienia. Uroczysta gala odbyła się 24 czerwca 2017 r. w Ośrodku „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu. Partnerem srebrnego Jubileuszu było Archiwum Państwowe we Wrocławiu. Dyrektor Janusz Gołaszewski zaprezentował dzieje Archiwum wrocławskiego oraz jego najcenniejszy zasób, ze szczególnym wyróżnieniem materiałów metrykalnych, najczęściej wykorzystywanych w badaniach genealogicznych.

Archiwum Państwowe we Wrocławiu i Śląskie Towarzystwo Genealogiczne już od kilku lat współpracują, m.in. na zasadach wolontariatu przy digitalizacji akt Państwowego Urzędu Repatriacyjnego, a także współorganizacji warsztatów dla dzieci i młodzieży, odbywających się cyklicznie w Oddziale Archiwum w Kamieńcu Ząbkowickim. Warsztaty pod nazwą „Z rodzinnego archiwum” skierowane są do młodzieży szkolnej, mając na celu rozbudzenie zainteresowania przeszłością swojej rodziny i „ziemi ojców i dziadów”.

Fot. Śląskie Towarzystwo Genealogiczne