Cenne nabytki Archiwum w Lubaniu

Tags:

Archiwum Państwowe we Wrocławiu, Oddział w Lubaniu, dzięki bardzo dobrej współpracy z syndykiem masy upadłościowej Zakładów Przemysłu Jedwabniczego „DOLWIS” S.A. w Leśnej Panią Aliną Musiałowską, wzbogaciło swoje zbiory o bardzo cenne materiały archiwalne (zgodnie z Postanowieniem Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze Wydział V Gospodarczy z dnia 16 maja 2012 roku – wyłączenie z masy upadłości).

Są to albumy z fotografiami, dokumentacja aktowa oraz katalogi z wzorami tkanin. Łącznie Archiwum pozyskało 13 jednostek archiwalnych. Pierwsza część materiałów archiwalnych pochodzi z lat 1901-1939 i została wytworzona w Concordia Spinnerei und Weberei Marklissa oraz Concordia Spinnerei und Weberei Bunzlau. Do zasobu archiwalnego trafiły: katalogi tkanin, opisy procesów technologicznych przy produkcji tkanin, instrukcje i schematy obsługi maszyn włókienniczych, fotografie maszyn oraz hal produkcyjnych.

Druga część przekazanej dokumentacji dotyczy Zakładów Przemysłu Jedwabniczego „DOLWIS” w Leśnej z lat 1945-1980. Są to dwie jednostki archiwalne w postaci albumów. Pierwsza z nich to księga honorowa Dolnośląskich Zakładów Przemysłu Jedwabniczego „DOLWIS” z lat 1945-1980. Księga ta (to także historia zakładu), została założona w 1956 roku, ale opisy i fotografie sięgają 1945 roku, kończy się w 1980 roku (ostatnie trzy wpisy w księdze są w języku rosyjskim). Drugą jednostką jest księga pamiątkowa Włókienniczej Szkoły Zawodowej przy DZPJ „Leśna” w Leśnej.

Oprac. kustosz Barbara Grzybek