Strona główna » Aktualnosci

Dzień Archiwisty 2021 r.

Wersja do wydrukuPDF version

Szanowni Państwo,

już 30 września po raz kolejny obchodzić będziemy Dzień Archiwisty.

Z tej okazji przygotowaliśmy kilka ciekawych inicjatyw:

Wystawa plenerowa "Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej".

Ekspozcyję będzie można odglądąć od 30 września do 17 października na Placu Solnym.

Lekcja archiwalna dla uczniów szkoły podstawowej pt. „Kolekcje rodzinne przekazane do Archiwum Państwowego we Wrocławiu w ramach Projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej”.

Lekcja archiwalna będzie miała na celu ukazanie wartości i różnorodności pamiątek rodzinnych oraz możliwości ich wykorzystywania do wielu przedsięwzięć. Ponadto zaprezentowane zostaną wybrane materiały z kolekcji rodzinnych, przekazanych do Archiwum. Jeden z darczyńców projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej, Pan Krzysztof Michałowski opowie o swoim archiwum rodzinnym.

Quiz wiedzy z nagrodami o wystawie "Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej".

Sprawdzi on wiedzę uczniów o ekspozycji. Wśród uczestników, którzy rozwiążą go bezbłędnie zostaną rozlosowane nagrody. Wszyscy goście otrzymają „Poradnik rodzinnego archiwisty” oraz katalog wystawy.

Seminarium naukowe "Dzieje ludności żydowskiej w Jeleniej Górze oraz regionie w XIX i XX wieku" i wystawa "Ludność żydowska w Jeleniej Górze w XIX i XX w."

Seminarium naukowe na temat ludności żydowskiej w Jeleniej Górze i regionie, składać się będzie z dwóch sesji, w których udział weźmie sześciu prelegentów. Wśród nich będzie Pan Ivo Łaborewicz, kierownik jeleniogórksiego Oddziału Archiwum. Zaprezentuje on temat „Żydzi w Jeleniej Górze przed 1945 r. i ich działalność gospodarcza w świetle miejscowych archiwaliów – zarys problematyki”. Seminarium towarzyszyć będzie wystawa „Ludność żydowska w Jeleniej Górze w XIX i XX w.”. Ekspozycja prezentuje materiały archiwalne oraz ikonograficzne, ukazujące życie ludności żydowskiej w Jeleniej Górze. Swym zasięgiem chronologicznym obejmuje okres od drugiej połowy XIX po pierwsze lata powojenne.

Godzina i miejsce wydarzenia: godz. 11:00, Ratusz w Jeleniej Górze, Sala Rajców, plac Ratuszowy 15.

Wystawa wirtualna "Z historii Archiwum Państwowego w Legnicy – ludzie i miejsca".

Ekspozycja ukazuje historię powołanego do życia w 1953 roku Archiwum Państwowego w Legnicy.

Serdecznie zapraszamy!