Dzień Archiwisty 2021 r.

W dniu 30 września 2021 r. z okazji Dnia Archiwisty na  Placu Solnym we Wrocławiu odbyło się uroczyste otwarcie plenerowej wystawy pt. „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej”, która powstała w ramach projektu „Archiwa Rodzinne Niepodległej”.  Na wydarzenie zaproszono uczniów klasy siódmej i ósmej Szkoły Podstawowej nr 71 we Wrocławiu.

Zgromadzonych gości przywitał zastępca dyrektora Archiwum Pan Remigiusz Kazimierczak, który przybliżył uczniom ekspozycję oraz opowiedział o pozostałych inicjatywach przygotowanych na ten dzień. Były to m.in. lekcje archiwalne, quiz z nagrodami, spotkanie z Panem Krzysztofem Michałowskim, darczyńcą projektu „Archiwa Rodzinne Niepodległej”, jak również pracownikiem Archiwum oraz zwiedzanie magazynów archiwalnych.

Po obejrzeniu wystawy uczniowie udali się do siedziby Archiwum, gdzie po zajęciu wyznaczonych miejsc przystąpili do rozwiązywania quizu sprawdzającego ich wiedzę o zwiedzonej ekspozycji.

Potem  pracownicy Archiwum, Karolina Rybicka oraz Andrzej Grodziński przeprowadzili lekcje archiwalne pt. „Kolekcje rodzinne przekazane do Archiwum Państwowego we Wrocławiu w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej”, które miały na celu ukazanie różnorodności zbiorów przechowywanych w domowego archiwum oraz możliwości ich wykorzystywania do różnych przedsięwzięć.

Podczas lekcji zaprezentowano wybrane dokumenty, fotografie oraz inne pamiątki, które przekazano do Archiwum w ramach wspomnianego projektu. Interesującą częścią zajęć było spotkanie z Panem Krzysztofem Michałowskim, który opowiedział o historii swoich przodków: dziadka, pradziadka oraz stryja, ponadto zaprezentował wybrane dokumenty ze swojego domowego archiwum.

Podsumowaniem lekcji było wręczenie nagród uczniom, którzy uzyskali najlepsze wyniki w quizie. Aż trzy osoby rozwiązały go bezbłędnie!

Uczniowie chętnie zadawali pytania oraz rozmawiali o swoich domowych archiwach. Wszyscy otrzymali od Archiwum drobne upominki.

Na zakończenie wizyty zaproszeni goście zwiedzili magazyny archiwalne i poznali tajniki pracy Archiwum Państwowego we Wrocławiu.

Wystawę można oglądać do 17 października.

Fot. Paulina Pracz, Andrzej Grodziński