Strona główna » Aktualnosci

Już jest, nowa wersja bazy ATOM!

Wersja do wydrukuPDF version

Szanowni Państwo, 

z radością informujemy, że od dziś działa nowa wersja bazy ATOM. 

W 2013 roku uruchomiono portal archeion.net, który prezentację skanów oparł o dominujący wtedy w polskim internecie format DJVu. Posiadał on wiele zalet względem PDF, m.in. niewielką wielkość wynikowych plików oraz możliwość przechowywania warstwy tekstowej. Z czasem okazało się, że format djvu nie zdobył zakładanej popularności i pozostał dość niszowy. Co więcej, pojawiły się coraz większe problemy z bezpieczeństwem wtyczek djvu, a jego użytkowanie stało się problematyczne.

W związku z tym Archiwum Państwowe we Wrocławiu niezależnie od djvu rozpoczęło testy innego formatu prezentacji – zoomify. W porównaniu ze swoim poprzednikiem nie wymagał instalacji wtyczek (w wersji html5) oraz znacznie lepiej nadawał się do prezentacji obiektów o dużej rozdzielczości. Nie był on również wolny od wad, główną z nich była konieczność przechowywania na serwerze dziesiątków tysięcy niewielkich fragmentów obrazu tzw. kafli, każdemu z nich odpowiadał jeden skan. Gdy liczba wykonanych plików wzrastała do setek milionów, ich masowe wykorzystywanie stawało pod znakiem zapytania.

Podjęcie współpracy w ramach porozumienia GLAM, zainteresowało Archiwum Państwowe we Wrocławiu nowszą technologią IIP (Internet Imaging Protocol). Łączy ona w sobie zalety zoomify – strumieniowanie obrazu, równocześnie nie posiada jej głównej wady – konieczności składowania i udostępniania dużej liczny niewielkich plików składowych. Warto zaznaczyć, że tworzony strumień obrazu nie ustępuje jakością oryginalnemu skanowi. Ponadto może być wyświetlany przez różne przeglądarki grafik, w tym Zoomify. A sam serwer strumieniowy IIPImage ma możliwość dostarczania strumienia w kilku standardach prezentacji np. IIP, IIIF, Zoomify oraz DeepZoom.

Nowa wersja bazy ATOM