Strona główna » Aktualnosci

Kolejna odsłona wystawy „Mamo, ja nie chcę wojny!” w Archiwum Państwowym we Wrocławiu Oddział w Bolesławcu

Wersja do wydrukuPDF version

Szanowni Państwo,

dnia 26 października 2022 roku uczniowie maturalnej klasy o profilu humanistycznym z II Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Bolesławcu wraz z opiekunką Panią Anną Lisiak odwiedzili bolesławiecki oddział, gdzie zapoznali się wystawą zrealizowaną w ramach polsko-ukraińskiego projektu Archiwów Państwowych i inicjatywy Mom I see war. Ta wyjątkowa ekspozycja ukazuje tragedię przeżyć dzieci z okresu II wojny światowej i okupacji niemieckiej 1939-1945 oraz współczesne rysunki dzieci ukraińskich odnoszące się do wojny trwającej obecnie na Ukrainie. Przy oglądaniu wystawy młodzież dzieliła się swoimi spostrzeżeniami związanymi z pobytem kolegów z Ukrainy, opowiadała o nawiązanych przyjaźniach, a nawet sympatiach. W ich szkole znajduje się klasa przygotowawcza dla uczniów z Ukrainy. Co ważne, młodzież z optymizmem i nadzieją patrzy w przyszłość. W celu poszerzenia zainteresowania tematyką przekazano do biblioteki szkolnej publikację „Mamo, ja nie chcę wojny! 1939-1945 Polska/2022 Ukraina polsko-ukraiński projekt archiwalny”.

Wystawę będzie można obejrzeć do końca roku od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-15:00 w siedzibie Oddziału.

Opracowanie: Barbara Grzybek, Olga Hałat i Monika Tyndyra.

Młodzież oraz kobiety. Grupa uczniów podczas zwiedzania ekspozycji. Grupa uczniów podczas zwiedzania ekspozycji. Kolorowy rysunek z tęczą i grupą ludzi. Rysunek przedstawiajacy chłopca i dziewczynkę. Biało-granatowa publikacja.

Fot. Adam Baniecki/Źródło: Olha Kulinich, Daria Koval, Mariusz Olczak, Dorota Sadowska, „Mamo, ja nie chcę wojny! 1939-1945 Polska/2022 Ukraina polsko-ukraiński projekt archiwalny”, Warszawa 202, s. 108-109.