Lekcja archiwalna: Wojciech Korfanty - jeden z ojców polskiej niepodległości. Odrodzenie państwa polskiego po I wojnie światowej.

W dniu 20 kwietnia 2023 r. pracownik Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Kamieńcu Ząbkowickim - Łukasz Pintal przeprowadził lekcję archiwalną w Zespole Szkolno -Przedszkolnym nr 1 w Kamieńcu Ząbkowickim pod tytułem: „Wojciech Korfanty - jeden z ojców polskiej niepodległości. Odrodzenie państwa polskiego po I wojnie światowej”. Wystąpienie pracownika kamienieckiego Oddziału było związane z 150. rocznicą urodzin (która przypadała właśnie w dniu 20 kwietnia) wybitnego Polaka i Ślązaka, jednego z ojców polskiej niepodległości - Wojciecha Korfantego.

W ten sposób Archiwum Państwowe we Wrocławiu Oddział w Kamieńcu Ząbkowickim włączyło się w obchody roku Wojciecha Korfantego, ustanowionego przez Sejm RP. Uczniowie klas ósmych mogli zapoznać się z bogatą i burzliwą biografią Wojciecha Korfantego. Została przybliżona jego działalność polityczna, społeczna oraz walka na rzecz polskości Śląska. Prelekcja stanowiła dobrą okazję do powtórki wiadomości na temat odrodzenia Polski po I wojnie światowej, gdyż omówione zostały powstania śląskie i plebiscyt na Górnym Śląsku, jak również życie polityczne II RP związane z bohaterem przeprowadzanej lekcji. Ciekawostką dla uczniów była możliwość zapoznania się ze skanami materiałów archiwalnych pochodzących z zasobu Oddziału w Kamieńcu Ząbkowickim, a dotyczącymi samego Korfantego, które zostały wykonane z jednostki o sygnaturze 54306 Śląskie Zakłady Graficzne i Wydawnicze „Polonia” Spółka Akcyjna, Kattowitz (Katowice) z zespołu numer 84/635/0 Biuro Informacyjne W. Schimmelpfeng - Niemiecka Wywiadownia Sp. z o.o. (Auskunftei W. Schimmelpfeng - Deutsche Auskunftei G.m.b.H.) 1901 - 1945. Ponadto prezentacja została wzbogacona skanami pozyskanymi z Archiwum Uniwersytetu Wrocławskiego, ponieważ Korfanty był studentem niemieckiego wówczas Uniwersytetu we Wrocławiu. Uczniowie mogli poszerzyć swoją dotychczasową wiedzę z zakresu historii Polski XX w., a w szczególności spojrzeć na dzieje naszej ojczyzny z szerszej perspektywy. Młodzież miała sposobność do kolejnego już spotkania z kamienieckim archiwum i zapoznania się z jego różnorodnym zasobem.

Mężczyzna stojący po lewej głosi wykład dla uczniów w klasie. Po środku tablica z wyświetloną prezentacją multimedialną. Mężczyzna stojący po lewej głosi wykład dla uczniów w klasie. Po środku tablica z wyświetloną prezentacją multimedialną. Na pierwszym planie ławki z dziećmi, które siedzą i słuchają wykładu. Mężczyzna stojący po lewej głosi wykład dla uczniów w klasie. Po środku tablica z wyświetloną prezentacją multimedialną. Na pierwszym planie ławki z dziećmi, które siedzą i słuchają wykładu.

Notatka i fotografie: Archiwum Państwowe we Wrocławiu Oddział w Kamieńcu Ząbkowickim