Międzynarodowa wystawa: "Bodo Ebhard i jego zamki” w Archiwum Państwowym we Wrocławiu Oddział w Bolesławcu

Wersja do wydrukuPDF version

W dniu 6 września 2018 r. w siedzibie Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Bolesławcu miało miejsce otwarcie międzynarodowej, polsko – niemieckiej wystawy poświęconej postaci wybitnego niemieckiego architekta Bodo Ebharda. Architekt znany jest szerokiej rzeszy turystów odwiedzających polskie Górne Łużyce i zachodnią część Dolnego Śląska z dwóch prac: zamku Grodziec i Czocha.

Organizatorami wystawy są: Stowarzyszenie Zamek Czocha oraz Deutsche Burgenvereinigung Braubach/Marksburg (Nadrenia - Palatynat). Kuratorem wystawy jest dr inż. arch. Aleksandra Marcinów pracownik naukowy Politechniki Wrocławskiej Wydziału Architektury.

Wystawa ma charakter unikatowy, ponieważ prezentuje materiały archiwalne i fotografie, książki, czasopisma i przedmioty kultury materialnej z Polski i Niemiec ze zbiorów stowarzyszeń, osób prywatnych i instytucji państwowej: Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Bolesławcu. Wystawa była już prezentowana w Ośrodku Kultury i Sportu w Leśnej,  Muzeum Miejskim Dom Gerharda Hauptamana w Jagniątkowie, Zamku Książ, a obecnie: od 6 do 26 września w Archiwum Państwowym we Wrocławiu Oddział w Bolesławcu. Później dostępna będzie jeszcze w Muzeum Regionalnym w Lubaniu w dniach 5 - 28 października. W trakcie otwarcia wystawy główny referat na temat Bodo Ebharda i jego prac, ze szczególnym uwypukleniem i omówieniem prezentowanych na wystawie materiałów tyczących Grodźca i Czochy,  wygłosiła kurator wystawy dr Aleksandra Marcinów. Uzupełnieniem były wystąpienia dr Janusza Gołaszewskiego, dyrektora Archiwum Państwowego we Wrocławiu, na temat postaci Bodo Ebharda oraz kierownika Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Jeleniej Górze Ivo Łaborewicza, który omówił tzw. Burgenfahrt czyli objazd zamków śląskich z 1908 r. dokonany przez członków Związku Zamków Niemieckich, z którego to wydarzenia, materiały także są eksponowane.

Prezentowana w Bolesławcu wystawa została wzbogacona o przechowywane w archiwum państwowym materiały dotyczące zamku Czocha w postaci oryginały rysunków technicznych Bodo Ebharda  oraz dziewiętnastowieczne archiwalia gospodarcze zamku i akta z lat 1945 – 1946 Starostwa Powiatowego w Lubaniu, związane z zabezpieczaniem zabytków w powiecie lubańskim, także z Czochy. Zasób Bolesławieckiego archiwum przedstawili starszy kustosz Barbara Grzybek i kierownik Oddziału dr Adam Baniecki.

Wystawę można zwiedzać w Archiwum Państwowym we Wrocławiu Oddział w Bolesławcu do 26 września w godz. 9.00 – 15.00, w środy 9.00 – 18.00.

 

Adam Baniecki