Międzynarodowy Dzień Archiwów 2016

Z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów, Archiwum Państwowe we Wrocławiu zaprasza do wzięcia udziału w wydarzeniach, które odbędą się we Wrocławiu oraz w Oddziałach w Legnicy, Jeleniej Górze i Kamieńcu Ząbkowickim.

Archiwum Państwowe we Wrocławiu

W piątek 10 czerwca zostaną zorganizowane warsztaty archiwalne dla młodzieży szkolnej, którym będą towarzyszyć prelekcje na temat zasobu archiwalnego, w szczególności dokumentów pergaminowych, unikatowych kartografików, w tym atlasów oraz archiwaliów z XIX i XX w.  Podczas warsztatów młodzież będzie miała okazję uczestniczyć m.in. w zajęciach z czerpania papieru, uzupełniania ubytków w papierze, odciskania pieczęci z wykorzystaniem tłoków pieczętnych z zasobu Archiwum.

Od 20 czerwca będzie prezentowana we wrocławskiej galerii handlowej Sky Tower wystawa pt. „Minęło i nie wróci… W atmosferze wrocławskiej ulicy i cieniu dawnych kamienic”, na której zostanie pokazanych kilkadziesiąt archiwalnych zdjęć ponad 40 wrocławskich ulic z fragmentami ich zabudowy z XIX i XX wieku. W miesiącach wakacyjnych zapraszamy na wystawę do Hali Stulecia oraz holu Dworca Głównego we Wrocławiu.

Oddział w Jeleniej Górze

W czwartek 9 czerwca 2016 r., Archiwum Państwowe we Wrocławiu Oddział w Jeleniej Górze, zaprasza w godzinach 12:00-16:00 na:

- otwarcie wystawy pt. „Mapy i plany rękopiśmienne Jeleniej Góry i okolic”, prezentującej odręczne kartografika z XVIII i XIX wieku, ukazujące Jelenią Górę, Cieplice Śląskie Zdrój, Kamienną Górę, Kowary, Lwówek Śląski oraz inne miejscowości Sudetów Zachodnich. Materiały te pochodzą ze zbiorów własnych Oddziału oraz z zasobu Archiwum Państwowego we Wrocławiu.

- uroczyste przekazanie przez Pana Bolesława Osipika do państwowego zasobu archiwalnego dzienników z jego podróży rowerowych po Polsce i Europie, podczas których promował on Jelenią Górę oraz prelekcja Pana Bolesława Osipika pt. „Jak przejechałem przez wszystkie Jelenie Góry w Polsce”.

Podczas uroczystości czynny będzie punkt konsultacyjny dla archiwistów rodzinnych i genealogów. Współorganizatorem obchodów Międzynarodowego Dnia Archiwów jest Towarzystwo Przyjaciół Jeleniej Góry.

Oddział w Legnicy

W dniach 9-11 czerwca  zapraszamy na dni otwarte oraz wystawę pt. „Starówki miast śląskich po II wojnie światowej", na której zaprezentowane zostaną dokumenty i fotografie dotyczące Legnicy, Głogowa, Złotoryi oraz Lubina.

W czwartek i piątek (9-10.06) zapraszamy w godzinach 12.00 - 17.00, w sobotę (11.06) od godziny 12.00 do 18.00. Współorganizatorami wystawy są Legnicka Biblioteka Publiczna oraz Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Legnicy. Wydarzenie objął patronatem honorowym Prezydent Legnicy.

Oddział w Kamieńcu Ząbkowickim

W dniach 6-8 czerwca zostaną przeprowadzone w oparciu o materiały zgromadzone w Archiwum, lekcje archiwalne dla młodzieży szkolnej z Kamieńca Ząbkowickiego na temat historii regionu. Ponadto zostanie zaprezentowana wystawa prac plastycznych uczestników konkursu edukacyjnego pt. „Z rodzinnego archiwum”.