"Od pisma klinowego do pliku cyfrowego" - lekcja archiwalna w Oddziale w Legnicy

W Archiwum Państwowym we Wrocławiu Oddział w Legnicy, w ramach obchodów tegorocznego Międzynarodowego Dnia Archiwów, 30 maja 2017 r. odbyła się lekcja archiwalna, w której wzięły udział dzieci z klasy drugiej Niepublicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Św. Rodziny w Legnicy, wraz z opiekunami. Uczestnicy zajęć mieli okazję zwiedzić magazyny archiwalne (gdzie szczególną atrakcją były wyjątkowo grube i ciężkie księgi sądowe oraz przesuwne regały) oraz czytelnię, ale najbardziej zainteresowani byli możliwością wypróbowania dawnych sposobów zapisywania informacji, np. rylcem po tabliczce pokrytej woskiem, gęsim piórem i prawdziwym atramentem z kałamarza - po czerpanym papierze, czy wreszcie sprawdzenia, jak działa ponad stuletnia maszyna do pisania. Pomysłodawca i prowadzący lekcję, pracownik Oddziału w Legnicy Jarosław Bednarek, przygotował również prawdziwą glinianą tabliczkę pokrytą znakami pisma klinowego, a także poglądowe fotografie, m.in. przedstawiające indiańskie kipu („pismo węzełkowe”) czy prehistoryczne rysunki naskalne, które przecież, przed tysiącami lat, też były formą utrwalenia i przekazania informacji.

Oprac. Edyta Łaborewicz, fot. Przemysław Piwowarski