Odeszła śp. Barbara Pazoła

Z głębokim żalem zawiadamiam, że w dniu 15 kwietnia br zmarła Pani Barbara Pazoła, długoletni pracownik Oddziału w Legnicy Archiwum Państwowego we Wrocławiu. Urodziła się 9 sierpnia 1942 r. we Lwowie, po II wojnie światowej wraz z rodziną przeprowadziła się do Krakowa, a następnie przybyła na Ziemie Zachodnie. Naukę pobierała w Krakowie i we Wrocławiu. W 1961 r. podjęła studia na Uniwersytecie Wrocławskim na Wydziale Filozoficzno – Historycznym na kierunku Historia Sztuki. Pracę zawodową rozpoczęła na stanowisku nauczyciela w Szkole Podstawowej w Żarach. W 1968 r. przeniosła się do Legnicy, gdzie podjęła pracę na stanowisku Miejskiego i Powiatowego Konserwatora Zabytków w Legnicy, a następnie pracowała w PTTK w Legnicy. W 1972 r. rozpoczęła pracę w Archiwum Państwowym we Wrocławiu – Oddział Terenowy (Zamiejscowy) w Legnicy na stanowisku p.o. kierownika, a rok później kierownika Oddziału. Z końcem 1999 r. przeszła na emeryturę; w 2000 r. pracowała stanowisku starszego kustosza na pół etatu.

Położyła duże zasługi w przejmowaniu z przedpola akt instytucji, a także w zorganizowaniu właściwego nadzoru nad archiwami zakładowymi. Czynnie uczestniczyła w życiu kulturalnym i społecznym Legnicy i regionu. Wykazała szczególną troskę i zmysł organizacyjny podczas akcji ratowniczej akt dotkniętych tragiczną powodzią w 1977 r., kiedy wylała rzeka Kaczawa. Była długoletnim, bardzo zasłużonym i honorowym członkiem Stowarzyszenia Archiwistów Polskich. Odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Cześć Jej Pamięci!

Dyrektor i pracownicy Archiwum Państwowego we Wrocławiu.

Uroczystość pogrzebowa odbędzie się w środę 17 kwietnia o godzinie 13.30 na Cmentarzu Komunalnym dla miasta Legnicy w Jaszkowie.

Czarno-biała fotografia kobiety.