Otwarcie wystawy pt. „Mamo, ja nie chcę wojny!”

Szanowni Państwo,

2 sierpnia 2022 r. o godz. 8:00 w Centrum Kultury AGORA zostanie otwarta specjalna wystawa, zrealizowana w ramach polsko-ukraińskiego projektu Archiwów Państwowych i inicjatywy Mom I see war.

Celem ekspozycji jest ukazanie tragedii wojny widzianej oczami dziecka. Poprzez porównanie ze sobą historycznych i współczesnych rysunków najmłodszych, którzy żyli i dorastali w czasie wojny. Do przygotowania wystawy wykorzystano prace plastyczne polskich dzieci z 1946 roku, dokumentujące ich przeżycia z okresu II wojny światowej oraz okupacji niemieckiej w latach 1939-1945. Materiały wykorzystane do przygotowania wystawy przechowywane są w Archiwum Akt Nowych w Warszawie, w zespole Ministerstwa Oświaty z lat 1945-1966. Rysunki ukraińskich dzieci to współczesne prace plastyczne związane z obecnie toczącą się w Ukrainie wojną, gromadzone na portalu Mom I see war.

Wystawę będzie można oglądać od 2 sierpnia do 15 września 2022 r., w godz. 8:00-22:00 w Centrum Kultury AGORA przy ul. Serbskiej 5a we Wrocławiu.

5 września br. odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie, o szczegółach poinformujemy w drugiej połowie sierpnia.

Od 19 lipca 2022 r. można oglądać ekspozycję w 16 miastach w Polsce, w których znajdują się siedziby Archiwów Państwowych lub ich oddziałów:

• Bielsku-Białej (w budynku Oddziału Archiwum Państwowego, ul. Piłsudskiego 43),
  • Częstochowie (Plac Władysława Biegańskiego),
  • Ełku (w budynku Oddziału Archiwum Państwowego, ul. Armii Krajowej 17A),
  • Gorzowie Wielkopolskim (przed budynkiem Archiwum Państwowego, ul. Mościckiego 7),
  • Kaliszu (w budynku Archiwum Państwowego, ul. Poznańska 207),
  • Kielcach (Rynek),
  • Koszalinie (Forum Koszalin, poziom 0),
  • Malborku (Plac Jagiellończyka),
  • Olsztynie (przed budynkiem Archiwum Państwowego, ul. Partyzantów 18),
  • Płocku (na tarasie Archiwum Państwowego, ul. Kazimierza Wielkiego 9B),
  • Poznaniu (przed budynkiem Archiwum Państwowego, ul. 23 Lutego 41/43),
  • Przemyślu (przed budynkiem Archiwum Państwowego, ul. Joachima Lelewela 4),
  • Siedlcach (w budynku Archiwum Państwowego, ul. Kościuszki 7),
  • Toruniu (w budynku Archiwum Państwowego, Plac Rapackiego 4),
  • Warszawie (przed Pałacem Staszica, ul. Nowy Świat 72),
  • Zielonej Górze (ul. Stefana Żeromskiego przy pomniku Bachusa).

Dodatkowo w lipcu, sierpniu i wrześniu ekspozycje zostaną otwarte w kolejnych 9 miastach:  Krakowie, Lesznie, Lublinie, Opolu, Piotrkowie Trybunalskim, Rzeszowie, Sandomierzu, Szczecinie i Tomaszowie Mazowieckim.

Opieka merytoryczna nad projektem: dr Dorota Sadowska z Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z prof. Olgą Kulinich z Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenko, Mariusz Olczak dyrektor Archiwum Akt Nowych.

Biało-granatowa grafika promująca ekspozycję z napisem „Mamo, ja nie chcę wojny!”