Strona główna » Aktualnosci

Warsztaty ze studentami z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego

Wersja do wydrukuPDF version

Dnia 16 listopada 2021 r. w siedzibie Archiwum Państwowego we Wrocławiu odbyły się warsztaty na temat zasobów wrocławskiego Archiwum oraz zasad ich udostępniania. W spotkaniu uczestniczyły dwie grupy studentów z kierunku historia z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, którzy odwiedzili Archiwum pod opieką dr hab. Prof. UWr. Elżbiety Kaszuby.

Podczas warsztatów Danuta Płókarz, kierownik Oddziału IV-ewidencji, informacji, udostępniania przybliżyła historię instytucji, jej strukturę organizacyjną oraz wybrane materiały archiwalne. Ponadto przedstawiła uczestnikom spotkania, w jaki sposób należy przygotować się do wizyty w czytelni oraz na co, warto zwrócić uwagę podczas prowadzenia kwerendy archiwalnej. Wspomniała także, jak jeszcze kilka dekad temu wyglądała praca np. w Oddziale Konserwacji oraz jakie narzędzia i materiały mieli do dyspozycji ówcześni pracownicy. W drugiej części spotkania Karolina Rybicka omówiła wady i zalety portalu www.szukajwarchiwach.gov.pl oraz tradycyjnych inwentarzy papierowych. Oprócz tego wyjaśniła jak sprawnie prowadzić poszukiwania w zasobach Archiwum przy wykorzystaniu każdego z powyższych narzędzi i omówiła budowę rewersu archiwalnego.

Następnie odbyła się dyskusja ze studentami dotycząca m.in. roli archiwów w przestrzeni krajowej, lokalnej, międzynarodowej, popularyzacji i udostępniania materiałów archiwalnych oraz działalności naukowej Archiwów Państwowych. Zwieńczeniem wizyty było wręczenie uczestnikom upominków. Kolejne warsztaty odbędą się już 22 listopada br.

Ze względu na stan epidemii spotkanie odbyło się z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Elegancko ubrana kobieta, kierownik Oddziału IV Dwie kobiety podczas prelekcji. Kobiety i mężczyżni uczestniczący w spotkaniu. Elegancko ubrana kobieta podczas wystąpienia. Kobiety i mężczyżni uczestniczący w spotkaniu Elegancko ubrana kobieta omawiająca budowę zgłoszenia użytkownika Archiwum. Kobieta z dokumentem. Kobiety i męzczyźni na wspólnym zdjęciu po zakończonych warsztatach. Trzy kobiety podczas rozmowy. Siedzące kobiety i mężczyźni. Studenci uczestniczący w warsztatach. Rozmowa kobiet i męzczyzn po warsztatach. Dwie elegancko ubrane kobiety. Dwie kobiety podczas dyskusji. Dyskusja kobiet i mężczyzn po spotkaniu. Dwie elegancko ubrane kobiety.

Fot. P. Pracz