Wizyta uczniów Szkoły Podstawowej nr 16 w Legnicy w legnickim Oddziale Archiwum Państwowego we Wrocławiu

W poniedziałek 24 kwietnia br. Oddział w Legnicy odwiedzili uczniowie klasy piątej Szkoły Podstawowej nr 16 w Legnicy.

W czasie lekcji archiwalnej, którą poprowadził pan Jarosław Bednarek, żywiołowi jej uczestnicy zwiedzili pracownię digitalizacji i magazyny archiwalne, dowiadując się m.in., czym zajmują się i co gromadzą archiwa państwowe, dlaczego wykonywane są w wielkiej ilości kopie cyfrowe materiałów archiwalnych oraz czym różnią się nawet bardzo stare gazety (np. oprawione tomy „Liegnitzer Tageblatt”) od archiwaliów.

Nieodmiennie, największym zainteresowaniem cieszyły się regały przesuwne oraz najcięższe, wielkoformatowe księgi gruntowe, ale zadawane przez dzieci pytania świadczyły, że przysłuchują się wyjaśnieniom i są nimi zainteresowane.

Dzieci stoją między regałami archiwalnymi w magazynie. Na końcu stoi dorosły mężczyzna. Dzieci stoją między regałami archiwalnymi w magazynie. Na końcu stoi dorosły mężczyzna i pokazuje stare czasopismo. Dzieci stoją między regałami archiwalnymi w magazynie. Na końcu stoi dorosły mężczyzna.

Notatka i fotografie: E. Łaborewicz