Wizyta uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Bolesławcu w oddziale AP w Bolesławcu

26 stycznia 2023 r. klasa 1TE wraz z panią Jolantą Mazur nauczycielem przedmiotów zawodowych uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych w Archiwum Państwowym Oddział w Bolesławcu.

Uczniowie mieli również możliwość obejrzenia czasowej wystawy „Mamo, ja nie chcę wojny”, na której można zobaczyć wojenne rysunki polskich dzieci z 1946 roku, zestawione ze współczesnymi rysunkami dzieci ukraińskich.
Młodzież uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez pracowników archiwum dotyczących zasad archiwizowania dokumentacji. Uczniowie zobaczyli nowoczesne pomieszczenia, w których przechowywane są liczne zbiory archiwalne. Zbiór Oddziału jest w całości zewidencjonowany i udostępniany także on-line na stronach archiwum. Oddział w Bolesławcu posiada materiały archiwalne od połowy XIII w. aż do okresu najnowszego. Najcenniejsze są archiwalia związane z dziejami Górnych Łużyc, które nie występują w żadnym innym archiwum w Polsce. Wielką wartość źródłową posiadają akta miejskie, wśród których na czoło wysuwa się zespól akt miasta Lubania z lat 1266-1941. Dzięki lekcji w archiwum młodzież wie na czym polega praca archiwisty i jak przechowywane są zasoby w archiwum.

Opracowanie: Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Bolesławcu
Fotografie: Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Bolesławcu