Wystawa „Mamo, ja nie chcę wojny!”

Szanowni Państwo,

2 sierpnia 2022 r. o godz. 8:00 w Centrum Kultury AGORA została otwarta wystawa pt. „Mamo, ja nie chcę wojny!”, zrealizowana w ramach polsko-ukraińskiego projektu Archiwów Państwowych i inicjatywy Mom I see war.

Celem ekspozycji jest ukazanie tragedii wojny widzianej oczami dziecka. Poprzez porównanie ze sobą historycznych i współczesnych rysunków najmłodszych, którzy żyli i dorastali w czasie wojny. Do przygotowania wystawy wykorzystano prace plastyczne polskich dzieci z 1946 roku, dokumentujące ich przeżycia z okresu II wojny światowej oraz okupacji niemieckiej w latach 1939-1945. Materiały wykorzystane do przygotowania wystawy przechowywane są w Archiwum Akt Nowych w Warszawie, w zespole Ministerstwa Oświaty z lat 1945-1966. Rysunki ukraińskich dzieci to współczesne prace plastyczne związane z obecnie toczącą się w Ukrainie wojną, gromadzone na portalu Mom I see war.

Biało-granatowa grafika promująca ekspozycję z napisem „Mamo, ja nie chcę wojny!”

Katalog wystawy pt. „Mamo, ja nie chcę wojny!” (pdf, 24.2 Mb)

Logo Centrum Kultury AGORA.

Ekspozycję można oglądać do 15 września 2022 r., w godz. 8:00-22:00 w Centrum Kultury AGORA przy ul. Serbskiej 5a we Wrocławiu.

Natomiast 5 września br. odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie, o szczegółach poinformujemy w drugiej połowie sierpnia.

Plansze ekspozycji wiszące na ścianie w budynku centrum kultury Agora. Fragment ekspozycji w budynku centrum kultury Agora. Plansze wystawy we wnętrzu budynku centrum kultury Agora.

Fot. Ewa Wymysło

Kobiety i mężczyźni oglądający wystawę. Kobiety i mężczyźni oglądający wystawę. Kobiety i mężczyźni oglądający wystawę. Kobiety i mężczyźni oglądający wystawę. Kobiety i mężczyźni oglądający wystawę. Kobiety i mężczyźni oglądający wystawę. Kobiety i mężczyźni oglądający wystawę.

Fot. Iga Farnholz