Aktualności

Zawieszenie działalności czytelni i ograniczenie w pracy Archiwum

Archiwum Państwowe we Wrocławiu informuje, że w celu zatrzymania szerzenia się koronawirusa SARS-COV-2, czytelnie Archiwum wrocławskiego i oddziałów w Jeleniej Górze, Kamieńcu Ząbkowickim, Legnicy oraz Bolesławcu będą zamknięte do odwołania. Jednocześnie informujemy, że załatwianie spraw odbywa się wyłącznie drogą telefoniczną, listowną,  poprzez e-mail lub złożenie wniosku na portierni.

Zaproszenie na promocję 41. tomu "Rocznika Jeleniogórskiego"

Zapraszamy na spotkanie promocyjne kolejnego, 51 tomu "Rocznika Jeleniogórskiego". Czasopismo zostało wydane przez Towarzystwo Przyjaciół Jeleniej Góry oraz Archiwum Państwowe we Wrocławiu przy dofinansowaniu Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych. Promocja odbędzie się w piątek 20 grudnia o godzinie. 17.00, w sali balowej Pałacu Schaffgotschów  (Oddział Zamiejscowy Politechniki Wrocławskiej) w Cieplicach.

Zaproszenie na spotkanie Śląskiego Towarzystwa Genealogicznego oraz wykład "Genealogia a antropologia historyczna"

Zapraszamy na spotkanie genealogów, a także sympatyków Śląskiego Towarzystwa Genealogicznego w Archiwum Państwowym przy ul. Pomorskiej 2 we Wrocławiu. Spotkanie odbędzie się w środę 4 grudnia  o godzinie 17.00. Następnie o godzinie 18:00 prof. Marek Górny, historyk, genealog, pracownik Uniwersytetu Wrocławskiego, wygłosi wykład "Genealogia, a antropologia historyczna". Wstęp wolny.

Pomoc polskich archiwistów dla instytucji polonijnych w Australii.

W ramach pomocy instytucjom polonijnym na świecie Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych, przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizuje program ochrony i zabezpieczania państwowego zasobu archiwalnego przechowywanego w tych instytucjach.
Po raz drugi starszy kustosz Barbara Grzybek z Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Bolesłacu zajmuje się porządkowaniem i ewidencjonowaniem dokumentacji archiwalnej na terenie Australii.

Najstarsza księga miejska Zgorzelca - II część edycji źródłowej

Prezentujemy II część edycji najstarszej księgi miejskiej Zgorzelca (Görlitz), zwanej także Czerwoną Księgą. Oryginał jest przechowywany w Archiwum Państwowym we Wrocławiu Oddział w Bolesławcu (sygn. 86/132/0/1/26). Czerwona księga jest jedną z najstarszych i najcenniejszych niemieckich ksiąg miejskich, znajdującą się w polskich zbiorach rękopiśmiennych.

Strony