Strona główna » Aktualnosci

Znamy zawartość trzech zalutowanych skrzyń z wałbrzyskiego skarbu!

Wersja do wydrukuPDF version

Szanowni Państwo,

dnia 1 grudnia br. nastąpiło otwarcie trzech szczelnie zamkniętych metalowych skrzyń, które odkryto w ubiegłym tygodniu w zamurowanym pomieszczeniu w piwnicy jednej z kamienic, zlokalizowanej w dzielnicy Stary Zdrój w Wałbrzychu. Ostatniego dnia listopada zostały dokładnie sprawdzone przez saperów, wykonali zdjęcia rentgenowskie i zbadali ich wnętrze metodą endoskopową, po dokonaniu tych czynności, nie stwierdzono żadnego zagrożenia. Następnie strażacy otworzyli skrzynie i wielkiej niespodzianki nie było. W tym niecodziennym wydarzeniu wziął udział dr Bartosz Grygorcewicz z kamienieckiego Oddziału Archiwum Państwowego we Wrocławiu.

Co było w środku?

Niewielka kolekcja zdjęć oraz spora ilość materiałów i ubrań m.in. męskie garnitury, odzież damska i przedmioty. Na podstawie zawartości skrzyń wysnuto wniosek o przedwojennych właścicielach tych przedmiotów. Według Anny Nowakowskiej z wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków: „Pani była najprawdopodobniej krawcową, a pan miał zakład, który zajmował się tworzeniem produktów z metalu”.

Czekamy na dalsze ustalenia dotyczące losów skarbu z Wałbrzycha.

Kobieta i mężczyzna podczas otwarcia skrzyni. Trzech mężczyzn w czarnych ubraniach. Kobieta i mężczyzna podczas otwarcia skrzyni. Otwarta skrzynia, wewnątrz widoczne materiały.

Fot. B. Grygorcewicz