Akcja Żonkile w Archiwum Państwowym we Wrocławiu (19.04.2024)

Wraz z uczniami Liceum Ogólnokształcącego nr XV uczciliśmy pamięć powstańców w getcie warszawskim żywą lekcją historii. Uczniowie klasy II E pod opieką Macieja Chomicza wzięli udział w żywej lekcji historii pt. "Prawdziwe historie spisane na archiwalnym papierze". Pracownicy Archiwum przybliżyli historię wrocławskich Żydów, zawartą w dokumentach archiwalnych z naszego zasobu.

Dzięki rozmaitym rekwizytom, uczniowie przenieśli się w czasie do nazistowskiego Breslau oraz wcielili się w role ludności żydowskiej powoli ogałacanej ze wszelkich praw. Przypominały o tym tabliczki w języku niemieckim wraz z datą uchwalenia zakazów wymierzonych w ludność żydowską, przygotowane na podstawie wystawy Renata Stih & Frieder Schnock: Orte des Erinnerns - Denkmal im Bayerischen Viertel Places of Remembrance - Memorial in the Bavarian Quarter Berlin-Schöneberg (1993). Uczniowie podzieleni na sześć grup mieli za zadanie wcielić się w bohaterów jednej ze scen: Mieszkanie, Przystanek autobusowy, Towarzystwo śpiewacze „Cantores”, Sklep spożywczy, Park Szczytnicki, Mieszkanie byłego dentysty żydowskiego. Każda ze scen została opatrzona komentarzem Willego Cohna - niemieckiego historyka i nauczyciela żydowskiego pochodzenia, który spisywał swoje wspomnienia z Breslau w formie dziennika. Odnajdziemy je w publikacji "Żadnego prawa - nigdzie. Dziennik z Breslau 1933-1941. Wybrane fragmenty".

Wydarzenie zorganizowane zostało we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

AG

Fotografie: Andrzej Grodziński

Długie, prostokątne pomieszczenie ze ścianami pomalowanymi na biało. Posadzka w jasno-ciemne kafle ułożone w szachownicę. U góry dwa żyrandole. Po prawej stronie okna. Grupa młodzieży 20 osób stoi wokół sali i słuchają kobiety w średnim wieku, w blond włosach, ubraną w białą bluzkę. Cztery pary dłoni trzymające papierowe żonkile. Jedna ręka rozdaje pozostałym papierowe kwiaty. Mężczyzna w średnim wieku, siwych włosach i niebieskim swetrze będący nauczycielem i opiekunem grupy uczniów przypina chłopakowi papierowego żonkila do koszulki. Obok nich stoją dwie licealistki. Grupa 20 licealistów i licealistek na sali wystawowej Archiwum. W centrum kobieta w średnim wieku, w blond włodach i białej bluzce, która rozmawia z grupą młodzieży. Kobieta w blond włosach i białej bluzce pokazuje licealistkom stary niemiecki formularz konfiskaty mienia żydowskiego. Wszystkie rekwizyty znajdują się na szklanych gablotach w sali wystawowej. Widać wydrukowany napis w języku niemieckim będący zakazem. Cztery licealistki oglądają rekwizyty (ubrania i stare dokumenty). W tle duża sala wystawowa w Archiwum. Stara walizka i różne rekwizyty rozłożone na szklanych gablotach wystawowych w sali wystawowej Archiwum. Młode licealistki stoją przy walizce zastanawiając się co spakować. Stara walizka i różne rekwizyty rozłożone na szklanych gablotach wystawowych w sali wystawowej Archiwum. Młode licealistki stoją przy walizce zastanawiając się co spakować. W tle okno. Trzy młode licealistki pakują przedmioty do niewielkiej starej walizki. Cztery licealistki stoją w rzędzie na tle gablot wystawowych, na których stoi stara walizka z zapakowanymi przedmiotami. Dziewczyny prezentują swoje zadanie. Grupa młodzieży licealnej na sali wystawowej Archiwum. Na pierwszym planie szklana gablota wystawowa, na której stoi niewielka stara walizka oraz rekwizyty. Widać plecy trzech licealistek prezentujących spakowaną walizkę. Pozostali uczniowie zwróceni są w ich stronę i słuchają. Dwie licealistki, z których jedna siedzi na kolanach drugiej. Obok siedzi chłopak z chustką na głowie, który udaje starszą panią. Odgrywają scenę na przystanku autobusowym. Obok stoi dwóch chłopaków w czarnych bluzach i w postawie na baczność. Przyglądają się im z poważną miną. Długie, prostokątne pomieszczenie ze ścianami pomalowanymi na biało. Posadzka w jasno-ciemne kafle ułożone w szachownicę. U góry żyrandol. Po lewej stronie okna. Grupa młodzieży 20 osób stoi wokół sali i słuchają kobiety w średnim wieku, w blond włosach, ubraną w białą bluzkę. Dziewczyna w ciemnych długich włosach, w ciemnej bluzce i spodniach trzyma w dłoni kartkę papieru i czyta. Wokół niej stoi grupa licealistów i słucha. Znajdują się na sali wystawowej Archiwum. Skan pisma urzędowego z dnia 22 kwietnia 2024 r.