Dzieci z fundacji „Promyk Słońca” w Archiwum Państwowym we Wrocławiu

W czwartek 16 lutego br. gościliśmy dzieci oraz opiekunów z fundacji „Promyk Słońca” we Wrocławiu.

Fundacja od ponad 30 lat wspiera dzieci z wyzwaniami rozwojowymi i ich rodziny udzielając kompleksowej pomocy obejmującej m.in. diagnostykę i rehabilitację, wspomaganie rozwoju dziecka, edukację, integrację społeczną, asystenturę, a także poradnictwo, opiekę wytchnieniową dla rodziców. Cieszymy się z odwiedzin dzielnych maluchów, którzy z zainteresowaniem uczestniczyli w warsztatach przygotowanych przez Danutę Płókarz – kierownik oddziału popularyzacji oraz Andrzeja Grodzińskiego.

Po wzajemnym przedstawieniu się, próbowaliśmy wspólnymi siłami zdefiniować pojęcie „Archiwum” ukazując jak ważna jest systematyczna dbałość o kolekcjonowanie i zabezpieczanie najważniejszych świadectw czasów, w których żyjemy. Następnie nasi goście mieli okazje zobaczyć wybrane materiały archiwalne przechowywane w Archiwum (m.in. akta, albumy, mapy). Szczególne zainteresowanie wzbudziła mapa niemieckiego Breslau z 1938 roku jak również album „Czechnica wczoraj i dziś”. Najważniejszym zadaniem z jakim zmierzyła się nasza młodzież było zidentyfikowanie współczesnych, charakterystycznych miejsc Wrocławia na podstawie archiwalnych fotografii przechowywanych w naszym zasobie oraz ułożenie puzzli ikonograficznych. Dzieci poradziły sobie z tym zadaniem znakomicie! Zwieńczeniem naszej wspólnej przygody była wizyta w pracowni konserwatorskiej gdzie każdy uczestnik otrzymał odcisk autentycznej archiwalnej pieczęci lakowej na swojej własnoręcznie wykonanej pracy. Całość zajęć zakończyliśmy wspólną fotografią przy naszym krasnoludku – kwerendku.

Dzieci i dorośli siedzą przy zielonym stole i oglądają stare dokumenty. Na ekranie wyświetlone są stare zdjęcia Wrocławia. Książki i komputer na zielonym stole Materiały promocyjne na stole Dzieci oglądają stary album ze zdjęciami Dzieci przyglądają się mapie na zielonym stole Ludzie pochylają się nad stołem z mapą Dzieci przy stole oglądają puzzle Dzieci układają puzzle ze zdjęć Dzieci układają puzzle ze zdjęć Dzieci w pracowni konserwatorskiej Dzieci i dorośli przy gablocie z dokumentami Dzieci trzymają w dłoni własnoręcznie wykonane plakaty Dzieci i dorośli na wspólnym zdjęciu Dwie małe maskotki myszek na stole pokrytym czerwonym obrusem. W tle baner z logo Archiwum Państwowego.

Notatka i fotografie: Andrzej Grodziński