Dziedzictwo kulturowe gminy Gryfów Śląski

11 października 2014 roku (piątek) w gryfowskim Ratuszu odbyła się konferencja naukowa pt.„ Dziedzictwo kulturowe gminy Gryfów Śląski i okolic. Regionalizm w teorii i praktyce” pod patronatem Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego Radosława Mołonia.

Na konferencji przedstawiono referaty odnoszące się do dziejów gminy Gryfów Śląski i powiatu lwóweckiego. Pierwsze wystąpienie Barbary Grzybek z Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Lubaniu było kontynuacją badań prelegentki nad dziejami powiatu lwóweckiego w latach 1945-50, zostały przedstawione aspekty prawne i organizacyjne powiatu oraz sylwetki wybranych funkcjonariuszy publicznych z tamtego okresu: Stefana Mędrzyckiego, Piotra Kani, Stanisława Piekarowicza. Wystąpienie dr Stefana Białka z Wrocławskiego Oddziału Instytut Pamięci Narodowej dotyczyło badań nad znajdującym się w zasobie Archiwum Państwowego we Wrocławiu dziennika pastora Górnej Wieży Daniela Rausch. Dziennik to przykład XVII – wiecznego CV, zapis życia oraz działalności duszpasterskiej duchownego. W części drugiej konferencji Łukasz Sołtysik z Wrocławskiego Oddziału IPN przestawił badania naukowe oraz publikacje własne i innych autorów na temat pobytu dzieci północnokoreańskich w Państwowym Ośrodku Wychowawczym Nr 2 w Płakowicach w latach 1953-59. Na koniec Elżbieta Sienkiewicz i Maciej Szczerepa reprezentujący Powiatowe Centrum Edukacji we Lwówku Śląskim w swej prezentacji przedstawili działalność instytucji powiatu lwóweckiego w upowszechnieniu wiedzy regionalnej z zakresu historii, ale także geografii i przyrody regionu w ostatnim czasie.

Oprac. Barbara Grzybek (Archiwum Państwowe we Wrocławiu Oddział w Lubaniu)

Fot. Paweł Rubaj

Prelegenci od lewej: dr Stefan Białek, Marzena Wojciechowska (moderator), Elżbieta Sienkiewicz, Maciej Szczerepa, Barbara Grzybek, Łukasz Sołtysik Olgierd Poniźnik, burmistrz Gminy i Miasta Gryfów Ślaski, Jerzy Więcławski, dyrektor Wydziału Edukacji i Nauki Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego