Gala finałowa konkursu "Drzewo genealogiczne mojej rodziny"

Dnia 28 października 2022 r. w siedzibie Oddziału AP w Kamieńcu Ząbkowickim odbyły się warsztaty genealogiczne oraz gala finałowa konkursu pod nazwą "Drzewo genealogiczne mojej rodziny".

Konkurs był adresowany dla uczniów klas 4-8 Zespołu Szkolno-przedszkolnego nr  1 w Kamieńcu Ząbkowickim. Uczestników wydarzenia oraz zaproszonych gości przywitał Dyrektor Archiwum Państwowego we Wrocławiu - dr Janusz Gołaszewski wraz z Kierownikiem Oddziału w Kamieńcu Ząbkowickim - Gabrielem Widuchem. Uroczystość swoją obecnością uświetnili: pani Danuta Płókarz - Kierownik oddziału IV Archiwum Państwowego we Wrocławiu, pani Urszula Szczucka - Sekretarz Gminy Kamieniec Ząbkowicki, pani Bożena Kołodziej - Dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego nr 1 w Kamieńcu Ząbkowickim, pani Martyna Stolarczyk - Przewodnicząca Rady Rodziców, pani Sylwia Grot - nauczyciel historii, wos-u i języka niemieckiego w Zespole Szkolno - Przedszkolnym nr 1. W warsztatach wzięło udział 25 uczniów, którzy wysłuchali wykładu na temat badań genealogicznych oraz roli archiwów w tym zakresie. W ramach przeprowadzonych warsztatów uczestnicy rozwiązali krzyżówkę składającą się z pojęć znanych  w genealogii, jak również poznali nieużywane już dzisiaj pojęcia takie jak świekra czy dziewierz oraz dowiedzieli się czym różni się pokrewieństwo po mieczu od pokrewieństwa po kądzieli. Warsztatom towarzyszyła wystawa o tematyce szkolnej. W gablotach można było zobaczyć m.in. atlas z XIX wieku, dokument dot. zamknięcia szkoły z powodu epidemii odry w 1949. Ostatnim punktem wydarzenia było ogłoszenie zwycięzców konkursu oraz wręczenie nagród wszystkim uczestnikom tego wydarzenia. Finalistami konkursu zostali:

• miejsce I - Marta Stolarczyk, klasa 6A
  • miejsce II - Zofia Demidowicz, klasa 8C
  • miejsce III - Julia Ryng, klasa 5B
  • wyróżnienia - Zuzanna Stefaniak, klasa 7A, Natalia Haber, klasa 8C, Marta Mroczek, klasa 5A, Oliwia Kawa, klasa 6B, Ewa Żurawska, klasa 5B.

Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą wiedzą z zakresu prowadzonych badań dot. historii swojej rodziny, jak również pomysłowością przy tworzeniu drzew genealogicznych.

Mężczyzna w garniturze i z mikrofonem w ręku prowadzi wykład w sali konferencyjnej. Za jego plecami stoi ekran z prezentacją multimedialną. Uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście pozują do zdjęcia grupowego.Uczestnicy warsztatów siedzą w sali wystawowej na krzesłach z głowami pochylonymi w dół i wypełniają arkusz z pytaniami. Uczniowie trzymają w dłoniach pamiątkowe dyplomy oraz torby z upominkami. Wraz z nimi stoją dwie nauczycielki oraz dyrektor Archiwum.

Opracowanie: Klaudia Wojtas, Łukasz Pintal

Fot. Bartosz Grygorcewicz