Konferencja Genealogiczna w AP Wrocław

W dniu 5 kwietnia br. w Archiwum Państwowym we Wrocławiu odbyła się Ogólnopolska Konferencja Genealogiczna z okazji XX-lecia Śląskiego Towarzystwa Genealogicznego. Konferencję zorganizowały wspólnie Archiwum Państwowe we Wrocławiu i Śląskie Towarzystwo Genealogiczne. Licznie przybyłych gości przywitał dr Janusz Gołaszewski Dyrektor Archiwum Państwowego we Wrocławiu oraz Pan Grzegorz Mendyka Prezes ŚTG. Na Konferencję przybyły delegacje towarzystw genealogicznych z całej Polski, a także przedstawiciele wielu instytucji administracyjnych, kulturalnych i naukowych. List gratulacyjny od Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych prof. Władysława Stępniaka skierowany do prezesa ŚTG odczytał Zastępca Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych Pan Ryszard Wojtkowski. Wykład inauguracyjny na temat genealogii wygłosił prof. Jan Miodek – Dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Prezes ŚTG wręczył Panu Profesorowi dyplom honorowego członkostwa Towarzystwa. Następnie pracownicy Archiwum Państwowego we Wrocławiu zaprezentowali źródła do badań genealogicznych, takie jak pruskie księgi stanu cywilnego, księgi metrykalne kościoła ewangelickiego, akta sądowe, testamenty, akta miast, księgi cmentarne, akta meldunkowe i in. Kolejnym punktem programu było zwiedzenie wystawy okolicznościowej, przygotowanej przez Archiwum i towarzystwa genealogiczne. Następnie odbyła się dyskusja panelowa dotycząca genetyki w genealogii, a także warsztaty genealogiczne na temat metodyki pracy. Po części oficjalnej organizatorzy zaprosili uczestników Konferencji do Auli Leopoldina w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego.

Poniżej fotoreportaż.

(Wszystkie zdjęcia – Ryszard Bacmaga, AP Wrocław).