Początki polskiej administracji w południowych powiatach Dolnego Śląska - wystawa w Kamieńcu Ząbkowickim.

W związku z przypadającą w tym roku 70 rocznicą zakończenia II wojny światowej oraz włączenia do państwa polskiego tzw. Ziem Zachodnich i Północnych, 25 maja w Oddziale Archiwum Państwowego w Kamieńcu Ząbkowickim, otwarto wystawę „Początki polskiej administracji w południowych powiatach Dolnego Śląska”, której autorem jest kustosz dr Bartosz Grygorcewicz. Otwarciu wystawy towarzyszył wykład autora, połączony z prezentacją multimedialną wybranych materiałów archiwalnych odnoszących się do powojennych dziejów powiatu ząbkowickiego, przygotowany dla uczniów Gimnazjum w Kamieńcu Ząbkowickim.

Na wystawie prezentowane są materiały archiwalne obrazujące proces tworzenia struktur polskiej administracji oraz zagospodarowania obszarów powiatów bystrzyckiego, kłodzkiego i ząbkowickiego w latach 1945-1950. Ponadto znajdą się również materiały odnoszące się do organizacji sieci szkolnej, powstania klubów i zrzeszeń sportowych, partii politycznych i organizacji społecznych. Osobną grupę stanowią dokumenty charakteryzujące działalność i funkcjonowanie w pierwszych powojennych latach zakładów przemysłowych. Osoby zainteresowane tematyką migracji ludności, będą mogły z kolei zapoznać się z dokumentami dotyczącymi procesów repatriacji ludności polskiej, wysiedleń ludności niemieckiej, jak również reemigracji Polaków z terenu Francji i Belgii.

Wystawa jest czynna do 30 września 2015 roku (od poniedziałku do piątku w godzinach 8-15), w siedzibie Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Kamieńcu Ząbkowickim, Plac Kościelny 4, 57-230 Kamieniec Ząbkowicki.

Wstęp Wolny! Zapraszamy!

Dodatkowe informacje można uzyskać pod nr telefonu 74 8173-540 lub kamieniec@ap.wroc.pl