Strona główna » Aktualnosci

Relacja z „Dnia Archiwisty” 2022 w Jeleniej Górze

Wersja do wydrukuPDF version

Szanowni Państwo,

„Dzień Archiwisty” w Jeleniej Górze zorganizował tutejszy Oddział Archiwum Państwowego we Wrocławiu przy współpracy z: Ośrodkiem „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu, Karkonoskim Towarzystwem Naukowym w Jeleniej Górze, Stowarzyszeniem Archiwistów Polskich Oddział w Legnicy, Towarzystwem Przyjaciół Jeleniej Góry. Wszystkie punkty uroczystości odbyły się dnia 30.09.2022 r. (piątek) w sali rajców miejscowego ratusza. Spotkanie, które rozpoczęło się o godz. 11:00, było otwarte dla wszystkich chętnych.

Po powitaniu zebranych gości (ok. 40 osób) nastąpiło wręczenie medalu pamiątkowego „Amicus Archivi”, którym tutejszy Oddział Archiwum Państwowego honoruje osoby najbardziej zasłużone dla pozyskania i zachowania materiałów archiwalnych. Tym razem medal, wraz z listem gratulacyjnym, otrzymała Pani Iwona Konstantino, opiekująca się od kilkunastu lat archiwami zakładowymi czterech sądów powszechnych na terenie działania Oddziału.

W trakcie wystąpień gości Oddział otrzymał dwa prezenty do swoich zbiorów:

  • Stanisław Firszt przekazał cztery niewielkie, XVIII i XIX-wieczne druki religijne związane z parafią katolicką w Cieplicach Śląskich-Zdroju;
  • Zbigniew Adamski przekazał swoją fotografię z 1954 r. nieistniejącej rzeźby parkowej z terenu byłego przedszkola przyzakładowego ZChWSz „Celwiskoza” w Jeleniej Górze oraz swoje opracowanie o pierwszym dyrektorze tych zakładów, jak również jedną ze swych książek nt. przyrody Sudetów.

Następnie otworzono wystawę planszową pt. „Ratusze w cieniu Karkonoszy”, ukazująca dzieje 10 budowli ratuszowych z powiatów sąsiadujących z najwyższym pasmem Sudetów. Patronat honorowy nad wystawą objął Prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak. Jednocześnie zaprezentowano książkę towarzyszącą wystawie, pod tym samym tytułem, autorstwa Ivo Łaborewicza i Wojciecha Szczerepy.

Ostatnim punktem programu było seminarium popularnonaukowe pt. „Władza lokalna i samorządowa, a społeczeństwo po 1945 r. – wybrane przykłady osób i wydarzeń”, w którego trakcie wygłoszono trzy referaty: Ivo Łaborewicz, Wojciech Tabaka i Tadeusz Rzęsista – sylwetki dwóch pierwszych przedstawicieli polskich władz lokalnych w mieście i powiecie Jelenia Góra; Mateusz Pazgan, Powiatowa Rada Narodowa w Kamiennej Górze 1946-1950; Marek Szajda, Oddolna czy odgórna inicjatywa? Wokół idei zorganizowania w 1948 r. obchodów rocznicy założenia Jeleniej Góry. W trakcie wystąpień – na gorąco – odbywała się dyskusja.

Goście mogli zakupić książkę, jak również każdy otrzymał komplet widokówek z dawnymi planami budowlanymi czterech ratuszy, opracowanych wydanych przez Archiwum Państwowe. Specjalne prezenty przygotowano również dla gości honorowych oraz prelegentów.

Obchody „Dnia Archiwisty” w Jeleniej Górze odnotowały media:

  • dnia 30.09.2022 r. TVP Wrocław przeprowadziło rozmowę w trakcie swej cyklicznej audycji „Fakty o Poranku” z kierownikiem Oddziału w Jeleniej Górze Ivo Łaborewiczem na temat obchodów oraz działalności Archiwum w Jeleniej Górze na rzecz lokalne społeczności, w tym wydawniczej, ekspozycyjnej oraz promocyjnej;
  • Muzyczne Radio S.A. wyemitowało relację z wydarzenia.

Cztery książki w kolorze beżowo-brązowym. Na okładkach jeleniogórski ratusz na rysunku z XVIII wieku. Mężczyzna i kobieta. Stoją w reprezentacyjnej sali na tle flag. Mężczyzna odczytuje tekst z kartki. Grupa ludzi podczas zwiedzania ekspozycji. Na sztalugach w dużej sali ratuszowej zaprezentowane są fragmenty opisów i zdjęć z książki o ratuszach. Różne widokówki przedstawiające ratusze na Dolnym Śląsku. Leżą na stole dla gości. Kobieta w zielonej marynarce i lekko kręconych blond włosach trzymająca w dłoniach medal. Artykuł z prasy na temat Dnia Archiwisty w Jeleniej Górze.

Opracowanie: Ivo Łaborewicz

Fot. M. Wereszczyńska i W. Szczerepa