Warsztaty archiwalne dla uczniów klasy czwartej ze Szkoły Podstawowej nr 90 im. prof. Stanisława Tołpy we Wrocławiu

Dnia 13 kwietnia 2022 r. w siedzibie Archiwum Państwowego we Wrocławiu odbyły się warsztaty archiwalne dla uczniów klasy czwartej ze Szkoły Podstawowej nr 90 im. prof. Stanisława Tołpy we Wrocławiu.

Przybyłych gości powitała kierownik Oddziału IV, Pani Danuta Płókarz, która wyjaśniła, czym zajmuje się Archiwum, jaka jest jego rola oraz jakie materiały są z nim przechowywane, ponadto przedstawiła harmonogram warsztatów i przygotowane dla uczestników atrakcje. Następnie, dr Paweł Babij przybliżył nieco temat pieczęci przechowywanych w Archiwum, omówił ich budowę, wyjaśnił, z czego je wykonywano, gdzie i kiedy ich używano oraz co na nich umieszczano.

Po krótkiej lekcji historii uczniowie przystąpili do części warsztatowej, która wymagała od nich dokładności oraz skupienia. Pracownicy Archiwum, Pani Karolina Rybicka wraz z Panem Pawłem Babijem pokazali, jak wykonuje się sznurki do zawieszania pieczęci przy dokumentach. Potem dzieci, po dobraniu się w pary zaczęły ich samodzielne skręcanie, powierzone zadanie wykonywały z ogromnym zaangażowaniem.

W kolejnej części uczestnicy, pod czujnym okiem Pani Danuty Płókarz, Pani Karoliny Rybickiej oraz Pana Pawła Babija przystąpili do samodzielnego wykonywania pieczęci lakowych i woskowych, przy wykorzystaniu oryginalnych tłoków pieczętnych, przechowywanych w Archiwum. Dzieci były bardzo zaangażowane w odciskanie pieczęci w laku i wosku, dodatkowo zasypywały przy tym pracowników Archiwum wieloma pytaniami.

W drugiej części spotkania Pani Krystyna Wilczyńska zdradziła dzieciom sekrety pracy konserwatora archiwalnego, opowiedziała, jakie cechy powinna posiadać osoba chcąca wykonywać taki zawód oraz jakie wykształcenie powinna posiadać. Następnie omówiła proces konserwacji materiałów archiwalnych, pokazała zdjęcia dokumentujące jego przebieg i przykładowe archiwalia. Humorystycznym podsumowaniem tej części spotkania było wspólne oglądanie krótkiego filmu z udziałem Jasia Fasoli, który odwiedził bibliotekę, z zamiarem skorzystania ze starej księgi, niestety złamał wszelkie zasady postępowania z tak bezcennym obiektem, ale z tarapatów wyszedł z uśmiechem na twarzy.

Zwieńczeniem wizyty było wręczenie uczniom i Paniom nauczycielkom upominków oraz wykonanie wspólnego, pamiątkowego zdjęcia.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie i wspólnie spędzony czas!

Uczniowie podczas spotkania. Siedzą przy pięciu stolikach ustawionych w dużej sali wystawowej Archiwum. Mężczyzna wygłaszający wykład dla dzieci siedzących przy stołach w dużej sali wystawowej Archiwum. Dzieci skręcające sznurki do pieczęci. Dorosła opiekunka im w tym pomaga. Cztery dziewczynki i chłopiec siedzą przy stole nakrytym białym papierem. Na stole leżą karteczki z odciśniętymi pieczęciami lakowymi oraz stare tłoki pieczętne. Dzieci samodzielnie wykonują pieczęcie lakowe. Starsza kobieta w krótkich rudych włosach nadzoruje prace dzieci. Kobieta oraz dzieci podczas krótkiego wykładu o konserwacji. Stoją wokół stołu z rozłożoną starą księgą. Kobieta pokazuje dzieciom księgę. Zdjęcie dzieci i dorosłych po warsztatach archiwalnych. Siedzą na schodach w holu głównym Archiwum i uśmiechają się.

Fot. Joanna Niwińska