XVII i XVIII wieczne archiwalia trafiły do bolesławieckiego Oddziału Archiwum Państwowego we Wrocławiu

Dokumenty pochodzące z XVII i XVIII wieku związane z miastem Lubaniem rodziny Exner w postaci listów, umów, odpisów różnorodnych aktów prawnych zebrane w jednym poszycie zostały przekazane do Archiwum Państwowego we Wrocławiu, Oddział w Bolesławcu.

Archiwalia zostały przekazane nieodpłatnie przez Panią Agnieszkę Skórską, zgodnie z upoważnieniem i prośbą Pana Rico Spiegelhauer jako spadkobiercą rodziny Exner. Warto podkreślić, że dokumenty przechowywane były na terenie Polski.

Za przekazanie dokumentów podziękowanie na ręce Pani Agnieszki Skórskiej wystosował dyrektor Archiwum Państwowego we Wrocławiu, dr Janusz Gołaszewski.

Archiwum dziękuję Panu Piotrowi Kucznirowi, Prezesowi Łużyckiego Towarzystwa Historycznego Zamku Czocha za wskazanie Archiwum Państwowego jako właściwej instytucji dla przechowywania materiałów archiwalnych.

Dwie kobiety i mężczyzna z podziękowaniami od dyrektora Archiwum. Dwie kobiety, jedna trzymająca dyplom z podziękowaniami, druga przekazane materiały archiwalne. Stoją w pokoju w mieszkaniu. Strona dokumentu z tekstem w technice starego druku gotyckiego z 1745 roku oraz pieczęcią opłatkową. Fragment przekazanych archiwaliów. Dokument zapisany odręcznie nieczytelnym pismem. Dyplom uznania dla Pani Agnieszki Skórskiej. Logo Archiwum Państwowego we Wrocławiu w lewym górnym rogu. Po środku tekst podziękowania od dyrektora Archiwum. U dołu imitacja pieczęci lakowej z wizerunkiem siedziby Archiwum we Wrocławiu oraz miejscowość Wrocław i data: 7 kwietnia 2022 roku.

Tekst Barbara Grzybek

Fot. Adam Baniecki