Archiwalne lego – warsztaty prowadzenia badań w materiałach archiwalnych (15-16.01.2024)

Wycinki prasowe, listy, dokumentacja szkolna, statystyki, nieszczęśliwe wypadki to tylko niektóre z archiwalnych klocków lego, które posłużą nam do zaprezentowania przechowywanych w naszym Archiwum materiałów. Warsztaty przygotowane i opracowane przez kierownika Oddziału popularyzacji - Danutę Płókarz umożliwiły studentom przeprowadzenie swoich pierwszych badań w archiwaliach z zasobu Archiwum Państwowego we Wrocławiu.

W pierwszym dniu warsztatów studenci pierwszego roku kierunku socjologia przeprowadzili własne badania. Domy Opieki Społecznej – samotność w towarzystwie, czy towarzystwo w samotności? Na to pytanie szukaliśmy odpowiedzi w materiałach archiwalnych. Na kilkadziesiąt minut przenieśliśmy się do takich domów we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku, stając się pensjonariuszami i pracownikami tych instytucji. Wróciliśmy z tej wycieczki z odpowiedzią na nasze tytułowe pytanie… towarzystwo w samotności!

W drugim dniu warsztatów ze studentami drugiego roku kierunku historia w przestrzeni publicznej tworzyliśmy wystawy archiwalne wykorzystując zdjęcia z naszego zbioru ikonograficznego. Studenci nie tylko przygotowali dwie ciekawe wystawy, pt. "Tętniące serce miasta" - ratusz w obiektywie oraz "Kto nie był w Świdnicy, ten nie był we Wrocławiu" - najstarsza restauracja Europy, ale również „zorganizowali” wydarzenia towarzyszące, takie jak degustacja regionalnego piwa oraz spacer z przewodnikiem.

Dziękujemy Wam za wspólne poszukiwania, ciekawe dyskusje i odpowiedzi na niełatwe pytania.

Mamy nadzieję, że uchylone już drzwi poprowadzą Was do dalszych badań w naszym archiwalnym skarbcu.

Mapa i poszyty akt archiwalnych leżące na stole w sali konferencyjnej archiwum. W tle duża oświetlona choinka oraz ekran z prezentacją multimedialną i wyświetlonym dokumentem pergaminowym z pieczęcią. Sala konferencyjna archiwum. Przy długim brązowym stole po obu stronach siedzą studenci i studentki. Słuchają wykładu. Na końcu sali stoi kobieta w średnim wieku i blond włosach i głosi wykład. W tle duża oświetlona choinka oraz ekran z prezentacją multimedialną i wyświetlonym dokumentem pergaminowym z pieczęcią. Sala konferencyjna archiwum. Przy długim brązowym stole po obu stronach siedzi osiem studentek. Przeglądają akta i sporządzają notatki. Za nimi dwie kobiety w średnim wieku przeglądają album ze zdjęciami. W tle duża oświetlona choinka oraz ekran z prezentacją multimedialną. Sala konferencyjna archiwum. Przy długim brązowym stole po obu stronach siedzą dwie grupy studentów. Przeglądają akta i sporządzają notatki. Jedna ze studentek z lewą dłonią w postawie gestykulującej tłumaczy coś pozostałym. Sala konferencyjna archiwum. Przy długim brązowym stole po obu stronach siedzi grupa studentek. Przed nimi na stole leżą rozłożone akta. Studentki dyskutują między sobą. Za ich plecami stoją dwie kobiety w średnim wieku i przysłuchują się dyskusji. W tle duża oświetlona choinka oraz ekran z prezentacją multimedialną. Sala konferencyjna archiwum. Przy długim brązowym stole po obu stronach siedzi grupa studentów i studentek. Przed nimi na stole leżą rozłożone akta. Jedna ze studentek w białej bluzce przedstawia wyniki pracy grupy. Za ich plecami stoją dwie kobiety w średnim wieku i przysłuchują się dyskusji. Cztery studentki, student i opiekunka grupy siedzą przy długim brązowym stole w sali konferencyjnej archiwum. Na pierwszym planie stół z rozłożonymi dokumentami, albumem i mapą. Na pierwszym planie stół z rozłożonymi dokumentami, albumem i mapą. Na końcu sali stoi kobieta w średnim wieku, blond włosach, czerwonym swetrze i głosi wykład. W tle duża oświetlona choinka oraz ekran z prezentacją multimedialną ze zdjęciami z organizowanych wystaw archiwalnych. Pięcioosobowa grupa studentów i studentek stoi przy stole w sali konferencyjnej archiwum i przygląda się z zainteresowaniem rozłożonym dokumentom i poszytom akt. Opiekunka grupy siedzi przy stole i ogląda album z czarno-białymi fotografiami Wrocławia. W tle duża oświetlona choinka oraz ekran z prezentacją multimedialną. Długa i wąska sala konferencyjna archiwum. Po lewej stronie okna, a po środku długi drewniany stół. Na stole leżą stare akta i mapa. Pięcioro studentów i studentek stoi po prawej stronie stołu i przyglądają się dokumentom. Duża sala wystawowa archiwum. Na białych ścianach wiszą żyrandole i kinkiety. Przy ścianie stoi wąski i długi stolik z rozłożonymi starymi fotografiami wrocławskiego ratusza i restauracji Piwnica Świdnicka. Grupa siedmiu studentów i studentek przeglądają i wybierają zdjęcia. Duża sala wystawowa archiwum. Przy ścianie i przy oknach stoją duże szklane gabloty wystawowe. Dwie grupy studentów stoi nad gablotami i układają stare fotografie. Duża sala wystawowa archiwum. Przy dużych szklanych gablotach wystawowych stoją trzy studentki. Dwie studentki dyskutują ze sobą na temat sposobu ułożenia zdjęć w gablocie. Jedna z nich wskazuje na fotografię ręką. Trzecia studentka robi notatki na karteczce. Duża sala wystawowa archiwum. Przy szklanych gablotach wystawowych stoi pięcioosobowa grupa studentów i studentek oraz dwie kobiety prowadzące grupę. Jeden ze studentów w średnim wieku w brązowej koszuli i brązowych spodniach omawia grupie i prowadzącym przygotowaną wystawę. Duża sala wystawowa archiwum. Przy dużych szklanych gablotach wystawowych stoją trzy studentki. Jedna ze studentek w długich blond włosach upiętych w warkocz, okularach, czarnym swetrze i jeansach omawia przygotowaną przez grupę wystawę. Jej prawa dłoń wyciągnięta jest w postawie gestykulującej. Za omawiającą stoją dwie studentki.

Notatka: Danuta Płókarz

Fotografie: Andrzej Grodziński