Dzień Darczyńcy w Archiwum Państwowym we Wrocławiu

W święto Świętego Mikołaja w Archiwum Państwowym we Wrocławiu obchodziliśmy Dzień Darczyńcy. Inspiracją dla ustanowienia tego święta były kolekcje dokumentów i pamiątek rodzinnych przekazywanych do Archiwów Państwowych w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej. Gościem specjalnym tegorocznego dnia była dr Małgorzata Grzybalska - specjalistka ds. udostępniania i informacji archiwalnej, redaktorka książki "Archiwa Rodzinne Niepodległej".

Publikacja prezentuje najciekawsze kolekcje fotografii i dokumentów z domowych archiwów i powiązane z nimi historie rodzinne w szerszym kontekście historycznym okresu miedzy 1914 a 1947, które ofiarowane zostały Archiwum Państwowemu we Wrocławiu przez mieszkańców Dolnego Śląska. Dr Małgorzata Grzybalska przygotowała prezentację ze swego uczestnictwa w Międzynarodowym Kongresie Archiwów Enriching Knowledge Societies w dniach 9-13 paździenika 2023 roku, który odbył się w Abu Dhabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W kongresie wzięło udział ponad pięć tysięcy specjalistów z stu trzydziestu pięciu krajów. Podczas wydarzenia opowiedziała o swojej pracy przy projekcie "Archiwa Rodzinne Niepodległej" jego celach i rezultatach, wpływie na społeczeństwo, i roli w zachowaniu cennych źródeł historycznych z domowych kolekcji dla przyszłych pokoleń.

Uczestnicy wydarzenia wzięli udział w panelu dyskusyjnym z zaproszonymi darczyńcami, którzy zdecydowali się w ostatnich latach przekazać swoje rodzinne zbiory do Archiwum Państwowego we Wrocławiu. W spotkaniu wzięli udział Państwo Wacław i Jan Leszczyńscy, Krzysztof Michałowski, Barbara Zalewska oraz Anna Zygmunt. Przy aromatycznej kawie, herbacie i cieście mieliśmy okazję wysłuchać wielu ciekawych historii rodzinnych, odkrywanych i zabezpieczanych w pamięci oraz w postaci pamiątek ofiarowanych do Archiwum Państwowego we Wrocławiu przez naszych darczyńców. Goście opowiedzieli o swojej wieloletniej pracy związanej z poszukiwaniami genealogicznymi oraz trudnościach i wyzwaniach, na które natknęli się podczas swoich badań. Ich opowieści pełne osobistych emocji pozwoliły nam lepiej zrozumieć historie i losy postaci opisanych w publikacji. Nie zabrakło również pytań, na które prelegenci chętnie odpowiadali przybliżając dzieje swojej rodziny oraz metody poszukiwań. To spotkanie z pewnością będziemy jeszcze długo wspominać ciesząc się, że mogliśmy spotkać się w tak wyjątkowym gronie.

Młoda kobieta w okularach, czapce świętego Mikołaja, ciemnej marynarce, czerwonej bluzce stoi w sali konferencyjnej archiwum przy zielonym stole z komputerem. Trzyma w dłoni mikrofon. Za nią na ścianie wisi tablica z wyświetloną prezentacją multimedialną przedstawiającą dokumenty przechowywane w Archiwum. Kobieta omawia prezentację zaproszonym gościom. Długie i wąskie pomieszczenie będące salą konferencyjną archiwum. Ściany pokryte boazerią  w kolorze jasnego drewna. Po lewej duże okna. Po środku długi stół nakryty zielonym obrusem, na którym stoi kawa, herbata i ciasta. Przy stole siedzi 14 osób, kobiet i mężczyzn w różnym wieku. Z przodu siedzą seniorzy. Wszyscy zwróceni w stronę prelegentki słuchają. Długie i wąskie pomieszczenie będące salą konferencyjną archiwum. Ściany pokryte boazerią  w kolorze jasnego drewna. Po środku długi stół nakryty zielonym obrusem, na którym stoi kawa, herbata i ciasta. Przy stole siedzą mężczyźni i kobiety. Patrzą w stronę młodej prelegentki w czapce świętego Mikołaja. Kobieta omawia prezentację multimedialną zaproszonym gościom. Sala konferencyjna archiwum. Przy stole nakrytym zielonym obrusem dwóch starszych mężczyzn w wieku ok. 90 lat. Mężczyzna po lewej w niebieskim szaliku, okularach i szarym swetrze z głową lekko pochyloną w dół. Mężczyzna obok po prawej w garniturze i siwych włosach. Jego lewa dłoń gestykuluje. Mężczyzna coś mówi. Za mężczyzną przy ścianie przysłuchuje się kobieta w blond włosach, ciemnej marynarce i jasnej bluzce. Po prawej przy ekranie multimedialnym i komputerze stoi mężczyzna w średnim wieku, siwych łysiejących włosach, w brązowej koszuli. Sala konferencyjna archiwum. Przy stole nakrytym zielonym obrusem mężczyzna w garniturze i siwych włosach z głową lekko pochyloną w kierunku talerza z ciastkiem. Za mężczyzną przy ścianie stoją dwie kobiety. Jedna młodsza w blond włosach, ciemnej marynarce i jasnej bluzce. Druga starsza w krótkich blond włosach, białych okularach, czerwonym szaliku i białym swetrze. Jej dłonie są skrzyżowane na linii brzucha. Kobieta opowiada, pozostali słuchają. Sala konferencyjna archiwum. Przy stole nakrytym zielonym obrusem mężczyzna w garniturze i siwych włosach z głową lekko pochyloną w dół. Za mężczyzną przy ścianie stoi młoda kobieta w blond włosach, ciemnej marynarce i jasnej bluzce. Po prawej przy ekranie multimedialnym i komputerze stoi starsza kobieta w krótkich blond włosach, w szarym swetrze, ciemnych spodniach. Gestykuluje żywo rękami opowiadając zgromadzonym słuchaczom historię. Długie i wąskie pomieszczenie będące salą konferencyjną archiwum. Ściany pokryte boazerią  w kolorze jasnego drewna. Po lewej duże okna. Po środku długi stół nakryty zielonym obrusem, na którym stoi kawa, herbata i ciasta. Przy stole siedzi 12 osób, kobiet i mężczyzn w różnym wieku. Z przodu siedzą seniorzy. Wszyscy zwróceni w stronę starszego mężczyzny siedzącego przy stole jako drugi po prawej, który trzyma mikrofon w ręku i opowiada historię. Sala konferencyjna archiwum. Na środku sali przy ścianie z ekranem multimedialnym stoi starszy mężczyzna w wieku ok. 90 lat ubrany w garnitur. Ma siwe włosy, w jednej dłoni trzyma mikrofon, a drugą dłonią gestykuluje. Mężczyzna przemawia do zgromadzonych na sali gości.

Notatka i fotografie: Andrzej Grodziński