Dzień Darczyńcy w jeleniogórskim oddziale Archiwum Państwowego we Wrocławiu

Dnia 6 grudnia 2023 r., z okazji Dnia Darczyńcy, w siedzibie Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Jeleniej Górze otwarta została ekspozycja pt. „Przyniesione w plecaku. Wystawa krajoznawczych zbiorów kolekcjonerskich”. Współorganizatorami przedsięwzięcia byli: PTTK Oddział „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze i Towarzystwo Przyjaciół Jeleniej Góry.

Na wystawie swoje kolekcje (często nieoczywiste) zaprezentowało dziesięcioro członków PTTK, parających się od wielu lat gromadzeniem różnych przedmiotów, pozyskiwanych często w trakcie wycieczek turystycznych i krajoznawczych. Te pokazane obejmują m.in.: odznaki i plakietki turystyczne oraz harcerskie; bilety wstępu do muzeów i innych instytucji kultury; regionalne karty pocztowe (unarodowione z lat 1945-1950); etykietki i kapsle różnych napojów produkowanych w regionie karkonoskim; długopisy firmowe; guziki; opakowania firmowe herbat i cukrów serwowanych w różnych restauracjach oraz hotelach; podpisy znanych osób umieszczone na kopertach z poświęconymi im znaczkami pocztowymi; kubki z okolicznościowymi nadrukami; szkło artystyczne; dzwonki; dziadki do orzechów, z których najstarszy ma blisko 200 lat oraz inne.

Wystawę otworzyli: Janusz Milewski – przewodniczący Komisji Krajoznawczej przy jeleniogórskim Oddziale PTTK oraz Ivo Łaborewicz – kierownik jeleniogórskiego Oddziału Archiwum państwowego we Wrocławiu. Na otwarcie wystawy przybyło ponad 40 osób, które z wielkim zainteresowaniem oglądały prezentowane w gablotach i antyramach kolekcje, długo i gorąco je komentując i zadając wiele pytań ich właścicielom.

W trakcie spotkania Archiwum zostało obdarowane przez Janusza Turakiewicza, wiceprzewodniczącego Centralnej Komisji Krajoznawczej PTTK, kolekcją etykietek piwnych lokalnego browaru, która wzbogaci tutejsze zbiory. Wyjaśniano również zgromadzonym zasady funkcjonowania archiwum historycznego o możliwości przekazywania do niego spuścizn i innych prywatnych materiałów archiwalnych.

W trakcie spotkania pojawił się również św. Mikołaj, który co prawda nie przyniósł prezentów – te miał wyłącznie dla dzieci z domu dziecka, do którego właśnie się udawał - lecz złożył wszystkim życzenia, a wiele osób zrobiło sobie z nim pamiątkowe zdjęcia.

Wystawie towarzyszył specjalny folder, sfinansowany przez TPJG, prezentujący sylwetki wszystkich wystawców, który pozostanie trwałym śladem po ekspozycji.

Dwóch mężczyzn w średnim wieku stoi na tle czterech plansz wystawowych. Mężczyzna po lewej w krótkich siwych włosach, okularach, szarym swetrze, szarych spodniach i czarnych butach stoi z rękami założonymi do tyłu. Po prawej mężczyzna w siwych włosach, ciemnej marynarce, ciemnej koszuli, czarnych spodniach i czarnych butach gestykuluje rękoma. Sala wystawowa archiwum. Na pierwszym planie szklana podświetlona gablota wystawowa z dokumentami. Na suficie nieduży pięcioramienny żyrandol. Grupa ludzi ogląda wystawę. Sala wystawowa archiwum. Na pierwszym planie cztery szklane podświetlone gabloty wystawowe z dokumentami. Na suficie nieduży pięcioramienny żyrandol. Na pierwszym planie kobieta w średnim wieku przygląda się gablocie. W tle grupa mężczyzn i kobiet ogląda wystawę. Sala wystawowa archiwum. Na pierwszym planie szklana podświetlona gablota wystawowa z dokumentami. Na suficie nieduży pięcioramienny żyrandol. Na pierwszym planie dwóch starszych mężczyzn pochyla się nad gablotą wystawową. Sala wystawowa archiwum. Wokół ścian stoją szklane podświetlone gabloty z dokumentami. Na suficie dwa nieduże pięcioramienne żyrandole. Ludzie oglądają wystawę. Grupa starszych mężczyzn i kobieta stoją przy gablocie wystawowej i dyskutują ze sobą. Grupa mężczyzn i kobiet stoją na sali wystawowej archiwum. Rozmawiają ze sobą. Sala wystawowa archiwum. Na suficie dwa nieduże pięcioramienne żyrandole. Grupa gości stoi na sali wystawowej i przygląda się osobie w stroju świętego Mikołaja, który stoi na środku sali. Niektórzy robią zdjęcia. Szklana podświetlana gablota ze starymi pocztówkami przedstawiającymi różne miejsca, miasta i obiekty w Kotlinie Jeleniogórskiej. Szklana podświetlana gablota z kolorowymi długopisami. Nieduży folder wystawy "Przyniesione w plecaku" ze zdjęciem grupy turystów z plecakami wędrujących w stronę dużego kamiennego zamku. Folder stoi na szklanej gablocie wystawowej z dokumentami w środku.

Fotografie: Paula Pokrątka-Szyszka