I Wrocławski Piknik Archiwalny za nami (relacja z wydarzenia)

Organizacja Pikniku Archiwalnego, to był przysłowiowy strzał w dziesiątkę. Tego brakowało wrocławskiemu środowisku archiwalnemu, a gdy jeszcze Dyrektor Archiwum obiecał, że planowane są cykliczne spotkania w kolejnych latach, zapanowała powszechna aprobata. Już na wstępie warto podkreślić, że po zakończeniu rejsu nie było końca podziękowaniom i gratulacjom z tak udanego pomysłu.

27 września 2023 r. o godzinie 11:00 wypłynęliśmy razem z archiwistami zakładowymi i kościelnymi w rejs statkiem „Rusałka” po Odrze. Nasza wspólna przygoda stanowi punkt kulminacyjny obchodów Dnia Archiwisty, który corocznie obchodzimy 30 września w święto naszego patrona – świętego Hieronima.

Tegoroczne obchody Dnia Archiwisty upłynęły pod znakiem dobrej zabawy i integracji środowiska archiwistów wrocławskich. Na zaproszenie odpowiedziało kilkadziesiąt instytucji Wrocławia oddelegowując swoich przedstawicieli jak również obecni i byli pracownicy Archiwum Państwowego we Wrocławiu wraz z oddziałami zamiejscowymi.

Spotkanie rozpoczęliśmy wspólną fotografią na bulwarze amfiteatralnym. Potem jeszcze tylko formalności, sprawdzenie listy pasażerów i… ruszamy w rejs.

Na pokładzie statku, przybyłych archiwistów powitał Dyrektor Archiwum Państwowego we Wrocławiu dr Janusz Gołaszewski. Następnie Danuta Płókarz – kierownik działu popularyzacji przedstawiła plan rejsu, którego główną część stanowiła Wielka Gra na Małym Pokładzie oraz występ muzyczny naszego archiwalnego trio.

Przy pięknej słonecznej pogodzie toczyły się zażarte dyskusje i rozmowy na archiwalne (i nie tylko ;-) tematy. Wielu uczestników miało okazję spotkać się ze sobą po dłuższej przerwie. Nie zabrakło również naszych emerytowanych pracowników: Doroty Sokołowskiej, Krysi Wilczyńskiej oraz Barbary Szczurek.

Następnie uczestnicy udali się pod pokład, gdzie czekała na nich Wielka Gra na Małym Pokładzie, którą przygotował i poprowadził dyrektor Archiwum. Zawodnicy musieli zmierzyć się z czterema kategoriami pytań: Historia i Polityka, Motoryzacja, Film Polski oraz Zabytki Architektury. W każdej kategorii było aż trzynaście pytań. Walka zakończyła się remisem, dlatego zwycięzców wyłoniła dopiero najszybsza prawidłowa odpowiedź drużyny z numerem 1 na dodatkowe pytanie.

Kolejną niespodzianką przygotowaną dla uczestników rejsu był występ muzyczny archiwistów z Archiwum Państwowego we Wrocławiu. Swojego głosu użyczyli: Kamil Borkowski oraz debiutujący na scenie Jakub Dudzik przy akompaniamencie Andrzeja Grodzińskiego. Nasz archiwalny band przygotował aż sześć piosenek, które porwały zgromadzoną publiczność. Nie obyło się również bez bisu.

I tak oto dopłynęliśmy do przystani końcowej naszej archiwalnej przygody. Z pewnością zapamiętamy ten czas przepełniony występami muzycznymi, „Wielką Grą na Małym Pokładzie”, a przede wszystkim wspólnymi ciekawymi rozmowami w jednej wspólnej archiwalnej rodzinie.

Duża grupa ludzi około 80 osób w różnym wieku stoi na przystani nad rzeką. Za nimi przycumowany statek wycieczkowy. W tle dwa duże kościoły na drugim brzegu rzeki. Mężczyźni i kobiety na pokładzie statku wycieczkowego siedzą przy drewnianych stołach. Rozmawiają ze sobą. Za nimi w tle duża rzeka, nabrzeże z drzewami i most. Ludzie siedzą pod pokładem statku przy drewnianych stołach. Mężczyzna i kobieta stoją na środku. Kobieta w białej bluzce mówi przez mikrofon. Przy suficie wiszą cztery kartki z napisami: zabytki architektury, motoryzacja, film polski, historia i polityka. Mężczyźni i kobiety siedzą pod pokładem statku przy drewnianych stołach. Są weseli. Mężczyźni i kobiety siedzą pod pokładem statku przy drewnianych stołach. Mężczyzna i kobieta stoją na środku. Mężczyzna w marynarce i koszuli mówi przez mikrofon. Cztery kobiety i trzech mężczyzn stoi i pozuje do zdjęcia w sali pod pokładem statku. Mężczyzna po prawej w marynarce trzyma w jednej dłoni mikrofon, a w drugiej białą torbę z upominkami. Mężczyźni i kobiety siedzą pod pokładem statku przy drewnianych stołach. Słuchają występu muzycznego. Na środku trzech młodych mężczyzn. Dwóch w ciemnych okularach śpiewa. Trzeci gra na keyboardzie. Trzech młodych mężczyzn podczas występu muzycznego. Dwóch w ciemnych okularach śpiewa. Trzeci gra na keyboardzie. Trzech młodych mężczyzn podczas występu muzycznego. Dwóch w ciemnych okularach śpiewa. Trzeci gra na keyboardzie. Przed nimi w tle publiczność. Mężczyźni i kobiety na pokładzie statku wycieczkowego siedzą przy drewnianych stołach. Rozmawiają ze sobą. Za nimi w tle duża rzeka i nabrzeże z zielenią. Statek wycieczkowy płynący przez rzekę z ludźmi na pokładzie. Widok z góry z wysokości mostu. Statek wycieczkowy płynący przez rzekę z ludźmi na pokładzie. Widok z góry z wysokości mostu.

Notatka i opracowanie: Andrzej Grodziński

Fotografie: Joanna Niwińska, Jacek Niwiński