Otwarcie wystawy archiwalnej w Karpaczu

Wersja do wydrukuPDF version

We wtorek 28 lutego 2017 r., w Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu otwarta została wystawa pt. „Schroniska turystyczne Karkonoszy i Gór Izerskich w Polsce i w Czechach”, przygotowana przed rokiem przez Archiwum Państwowe we Wrocławiu oraz archiwa czeskie, przede wszystkim podległe Okręgowemu Archiwum Państwowemu w Litomieřicach. Na 34 planszach przedstawiono na niej dzieje ponad 30 obiektów turystycznych na czesko-polskim pograniczu, od XVII wieku po czasy współczesne. Teksty zostały bogato zilustrowane reprodukcjami starych zdjęć, kart pocztowych, planów budowlanych, odcisków okolicznościowych i pocztowych stempli i pieczęci danych obiektów, a także … kartami dań schroniskowych restauracji i bufetów. Materiał ten w większości pochodził ze zbiorów czeskich i polskich archiwów państwowych.

Wystawę otworzył Zbigniew Kulik - dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu, który nawiązując do wieloletniej, datującej się od 1974 roku, współpracy jego placówki z jeleniogórskim Archiwum Państwowym wręczył kierownikowi tego Oddziału - Ivo Łaborewiczowi, okolicznościowy medal pamiątkowy tego Muzeum.

Na otwarcie wystawy przybyło wielu znamienitych gości z władz miejskich i placówek kulturalnych Karpacza oraz okolicznych gmin, przybyło też kilku lokalnych artystów oraz przedstawicieli organizacji turystycznych. Wśród gości był również Pan Tomasz Jagodziński - dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, który wyraził nadzieję, iż wystawa ta zostanie w przyszłości zaprezentowana również w jego placówce.

Wystawę będzie można oglądać w karpackim muzeum do końca kwietnia.

Oprac. Ivo Łaborewicz, zdjęcia: Mariusz Sawicki