Pamiętamy o osiemdziesiątej rocznicy powstania w getcie warszawskim

Archiwum Państwowe we Wrocławiu włączyło się w jedenastą edycję akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”.

Pierwszy raz w historii obchodów rocznicy powstania w getcie warszawskim, papierowe kwiaty były rozdawane na ulicach sześciu polskich miast, w: Warszawie, Łodzi, Krakowie, Białymstoku, Lublinie i Wrocławiu. Naszymi gośćmi byli uczniowie i nauczyciele z wrocławskiego Liceum Ogólnokształcącego nr XV we Wrocławiu.

Podczas spotkania, doktorantka Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, Monika Piechota, wygłosiła prelekcję na temat prześladowania breslauerskich Żydów w latach 30 i 40 XX wieku. Danuta Płókarz – kierownik Oddziału Popularyzacji zasobu archiwalnego - opowiedziała o zasobie Archiwum oraz zaprezentowała dokumenty archiwalne dotyczące żydowskiej ludności Breslau i Wrocławia.

Młodzież wysłuchała on-line przesłania dr Tamary Cohn Gazit, która mieszka w Izraelu i jest wnuczką znanego breslauerskiego historyka, dra Willego Cohna, który został zamordowany w Kownie w 1941 roku. Młodzież mogła poznać żydowską historię opisaną w aktach, mapach, dokumentach oraz tą opowiedzianą przez potomków. Nie zabrakło refleksji i ciekawych pytań. W jednym wszyscy byliśmy zgodni: nie można budować przyszłości bez znajomości przeszłości.

Na zakończenie zajęć młodzież zwiedziła Pracownię Digitalizacji i Konserwacji, gdzie o swojej codziennej pracy opowiedzieli Krzysztof Michałowski, Elżbieta Bednarek i Iga Farnholz.

Wydarzenie towarzyszące akcji Żonkile we Wrocławiu, organizowanej we współpracy z UMF i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN z okazji osiemdziesiątej Rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Spotkanie jest częścią projektu NeDiPa: Negotiating Difficult Pasts.

Grupa uczniów stoi na schodach i pozuje do zdjęcia Dokumenty na zielonym stole, po środku żółte żonkile z papieru Młodzież siedzi przy stole i słucha wykładu Młodzież siedzi przy stole i słucha wykładu Młodzież ogląda akta leżące na stole Mężczyzna naprawia stare kartki papieru Kobieta prezentuje zgromadzonej młodzieży pracownię digitalizacji

Notatka: Danuta Płókarz

Fotografie: Andrzej Grodziński, Iga Farnholz