Promocja najnowszego, 53 tomu "Rocznika Jeleniogórskiego"

Dnia 25 stycznia 2022 r. o godz. 15:00 – w sali kinowej Jeleniogórskiego Ośrodka Kultury w Jeleniej Górze – odbyła się promocja czasopisma „Rocznik Jeleniogórski”, t. 53, 2021, wydawanego przez Towarzystwo Przyjaciół w Jeleniej Górze (TPJG) i Archiwum Państwowe we Wrocławiu Oddział w Jeleniej Górze (AP O/JG). Sponsorem tomu był też Urząd Miasta Jeleniej Góry.

Na spotkanie przybyło blisko 40 osób, którzy w obszernej sali rozmieścili się w sporych odległościach od siebie, ze względu na ograniczenia pandemiczne. Spotkanie prowadził Ivo Łaborewicz, prezes TPJG i redaktor tomu oraz kierownik AP O/JG, który po przywitani gości, w tym przedstawicieli władz miasta m.in. w osobie Andrzeja Marchowskiego, Naczelnika Wydziału Promocji, oraz szefów lokalnych struktur PTTK, Koła Przewodników Sudeckich, Związku Gmin Karkonoskich, instytucji kultury i stowarzyszeń, przedstawił w formie prezentacji multimedialnej zwartość czasopisma. Złożyły się nań teksty 40 autorów, w tym 8 studiów, 9 materiałów i przyczynków źródłowych, 4 sprawozdania, 15 nekrologów, 3 recenzje i kronika jeleniogórska za rok 2020. Są to teksty z różnych dziedzin wiedzy, choć przeważnie dotyczące historii, poświęcone Jeleniej Górze i Regionowi Jeleniogórskiemu. Materiały zostały zrecenzowane przez dwóch profesorów uniwersyteckich.

Następnie Stanisław Firszt, zastępca redaktora tomu przestawił kulisy powstawania niektórych materiałów, po czym oddano głos zebranej publiczności. Z kilku wypowiedzi warto odnotować niezwykle interesujące wystąpienie Pana Norberta Wieczorka, uzupełniające informacje o dziejach fabryki papieru w Jeleniej Górze – Cieplicach, zwłaszcza z okresu przejmowania zakładu od Rosjan przez władze polskie w latach 1945-1946 i jego uruchamiania oraz następujących po 1990 r. procesach prywatyzacyjnych. Była to niezwykła relacja świadka tych ostatnich wydarzeń.

Na zakończenie spotkania redaktorzy przedstawili plany zawartości kolejnego tomu, który powinien ukazać się na przełomie listopada i grudnia 2022 r.

Dwóch mężczyzn podczas dyskusji z widownią. Jeden stoi, a drugi siedzi przy stole na scenie kina. Za nimi duży ekran z wyświetloną książką. Dwóch mężczyzn podczas wymiany zdań. Siedzą przy stole na scenie kina. Za nimi duży ekran z wyświetloną książką. Dwóch mężczyzn podczas promocji nowego tomu "Rocznika Jeleniogórskiego". Siedzą przy stole na scenie kina. Za nimi duży ekran z wyświetloną książką. Dwóch mężczyzn podczas prezentacji zawartości nowego tomu rocznika. Jeden stoi, a drugi siedzi przy stole na scenie kina. Za nimi duży ekran z wyświetloną książką.

Fot. Jan Foremny