Rodzinne warsztaty archiwalne w Archiwum Państwowym we Wrocławiu (22.02.2023)

W ubiegłą środę (22.02.2023) w siedzibie Archiwum Państwowego we Wrocławiu zorganizowaliśmy otwarte rodzinne warsztaty archiwalne "Na ratunek fotografiom" w oparciu o zbiory fotograficzne z zasobu archiwalnego oraz własnych zasobów rodzinnych.

Spotkanie rozpoczęło się od powitania uczestników przez dyrektora AP Wrocław dr Janusza Gołaszewskiego, który wprowadził uczestników w świat fotografii przechowywanej we wrocławskim archiwum jak również przedstawił wyzwania z jakimi muszą się zmierzyć specjaliści - konserwatorzy archiwalni pracujący na co dzień w naszej pracowni. Szczególne zainteresowanie wzbudziła kapsuła czasu wydobyta podczas prac przy wieży jednego z dolnośląskich kościołów.

W dalszej części spotkania Danuta Płókarz - kierownik oddziału popularyzacji przedstawiła najczęstsze błędy jakie popełniamy podczas przechowywania fotografii w domowych archiwach oraz wskazała najprostsze metody profilaktyczne, które możemy zastosować w celu ochrony naszych rodzinnych pamiątek. Następnie Andrzej Grodziński - specjalista ds. popularyzacji opowiedział o cyfrowych metodach naprawy fotografii z uwzględnieniem podstawowych jak i bardziej zaawansowanych programów graficznych stosowanych w praktyce. Całość zwieńczyło zadanie z jakim musieli zmierzyć się nasi uczestnicy: dopasowanie fotografii rodzinnych z kolekcji "Archiwa Rodzinne Niepodległej" do odpowiednich opisów, a następnie chronologiczne ułożenie historii. To zadanie stanowiło nie lada wyzwanie zarówno dla dzieci jak i rodziców.

Uczestnicy warsztatów "Na ratunek fotografiom" otrzymali wiele cennych wskazówek na temat odpowiedniej pielęgnacji oraz zabezpieczania fotografii stanowiących rodzinne pamiątki. Z pewnością spotkamy się jeszcze nie jeden raz!

Dzieci i dorośli siedzą przy zielonym stole, po środku mężczyzna w ciemnym garniturze opowiada historię Matka z synem siedzą przy zielonym stole.Ojciec z córką siedzą przy zielonym stole. Dzieci po obu stronach stołu rozwijają pergaminowy rulon z dokumentem Dzieci po obu stronach stołu trzymają rozwinięty rulon z dokumentem Mężczyzna po lewej stronie stołu zwija rulon pergaminu z dziewczynką po prawej stronie stołu Mężczyzna stojący po lewej, ojciec z córką po prawej siedzący przy stole oraz kobieta stojąca po prawej Kobieta pokazuje duże, szare pudło do przechowywania dużych zdjęć Stare fragmenty gazet po lewej, stary album u góry, metalowe tuby w kartonie po prawej Kobeta pokazuje dzieciom oraz ich rodzicom stary album ze zdjęciami Dorośli i dzieci pracują przy stole układając zdjęcia oraz dopasowując opisy do zdjęć Dorośli i dzieci pracują przy stole układając zdjęcia oraz dopasowując opisy do zdjęć Dorośli i dzieci stoją przy stole nakrytym zielonym obrusem Chłopiec podpisuje pergamin Dziewczynka podpisuje pergamin Mama i syn pozują do zdjęcia.

Notatka i fotografie: Andrzej Grodziński