Strona główna » Aktualnosci

Studenci z Instytutu Historii Sztuki odwiedzili Archiwum Państwowe we Wrocławiu (18.04.2024)

Wersja do wydrukuPDF version

Jaki potencjał drzemie w zbiorach Archiwum Państwowego we Wrocławiu? Co student Historii Sztuki może odnaleźć w Archiwum? Jak nie zagubić się pośród licznych inwentarzy i odnaleźć interesujący materiał, który posłuży do zaplanowania jednej z trzech tras turystycznych opracowanych przez młodych adeptów uniwersytetu? Na te pytania szukaliśmy odpowiedzi podczas wizyty studentów Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego pod opieką Radosława Glińskiego 18 kwietnia b.r.

Do świata map i kartografii, uczestników zaprosił Dyrektor Archiwum dr Janusz Gołaszewski. Studenci dowiedzieli się o bogatych zbiorach kartograficznych (jednych z największych w Polsce) liczących ponad 120 tysięcy map, a także zobaczyli prezentację składającą się z najciekawszych i najbardziej oryginalnych materiałów kartograficznych.

W część warsztatową uczestników wprowadzili: Danuta Płókarz oraz Andrzej Grodziński z Oddziału Popularyzacji zasobu archiwalnego. Na studentów czekało nie lada wyzwanie - przygotowanie trasy dla jednego z trzech spacerów tematycznych śladami dawnego Wrocławia. To wszystko na dwóch niezwykłych reprodukcjach map z lat 30-tych XX wieku. Aby nieco skomplikować zadanie, opisy do poszczególnych miejsc wydzieliliśmy z mapy i wymieszaliśmy. Wprowadziliśmy również uczestników w świat poszukiwań archiwalnych za pomocą portalu Szukaj w Archiwach, a także wyjaśniliśmy zasady udostępniania materiałów archiwalnych w czytelni. Projektowanie trasy zwiedzania pochłonęło naszych uczestników, którzy uwzględniali nie tylko atrakcyjność, ale i długość oraz czas zwiedzania poszczególnych miejsc. Na koniec przedstawiciele każdej z grup zaprezentowali swoje wyniki, które z pewnością mogą stanowić ciekawą propozycję dla turystów odwiedzających nasze miasto.

AG

Fotografie: Andrzej Grodziński

Długa i wąska sala konferencyjna w Archiwum. Przy długim brązowym stole siedzi grupa młodzieży. Starszy mężczyzna w marynarce i koszuli prowadzi wykład. W tle prezentacja multimedialna z wyświetloną starą mapą. Długa i wąska sala konferencyjna w Archiwum. Przy długim brązowym stole grupa nastolatek pracuje układając karteczki z opisami na mapę. Kobieta w średnim wieku w blond włosach i niebieskiej bluzce stoi i przygląda się pracy młodzieży. Grupa siedmiu dziewcząt i jeden chłopak siedzą i stoją obok siebie przy brązowym stole. Za nimi okna. Na stole leży mapa oraz karteczki z opisami miejsc na mapie. Młodzież w skupieniu przygląda się mapie. Dziewczyna po środku w okularach wskazuje palcem na mapie. Dwie siedmioosobowe grupy studentów siedzą i stoją przy stole pochyleni nad mapami Wrocławia. Wszyscy w skupieniu dopasowują karteczki z opisami miejsc do mapy. Dwie siedmioosobowe grupy studentów siedzą i stoją przy stole pochyleni nad mapami Wrocławia. Wszyscy w skupieniu dopasowują karteczki z opisami miejsc do mapy. Za nimi w tle duże okna przysłonięte roletami. Arkusz starej turystycznej mapy Wrocławia leżący na brązowym stole. Na mapie oraz wokół arkuszu na stole leżą małe karteczki z opisami miejsc w języku niemieckim. Widać rękę w czarnym swetrze oraz dłoń z palcem wskazującym miejsce na mapie. Dwie studentki, wykładowca oraz kobieta prowadząca warsztaty stoją w sali konferencyjnej Archiwum przy długim brązowym stole, na którym leży mapa oraz karteczki z opisami miejsc na mapie. Dziewczyna po lewej w fioletowych włosach z tatuażami trzyma w dłoni kartkę. Druga dziewczyna w okularach i ciemnym swetrze prezentuje mapę. Sala konferencyjna Archiwum. Długi brązowy stół, na którym leży mapa oraz karteczki z opisami miejsc na mapie. Student w ciemnej bluzie stoi przy stole pochylony nad mapą i pokazuje palcem miejsce na mapie. Obok niego siedzi studentka i przygląda się. Brązowy stół, na którym leży mapa oraz kartka z napisem "Spacer Historyczny". Na mapie wytyczona jest trasa spaceru. Brązowy stół, na którym leży mapa oraz kartka z napisem "Spacer Architektoniczny". Na mapie wytyczona jest trasa spaceru. Wokół mapy leżą małe karteczki z opisami miejsc w języku niemieckim.