Uroczyste wręczenie nagród finalistom konkursu "Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna" na etapie wojewódzkim.

Dnia 12 czerwca 2023 roku w siedzibie Archiwum Państwowego we Wrocławiu odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród finalistom konkursu "Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna" na etapie wojewódzkim. Organizatorami konkursu była Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Zaproszonych gości przywitał dyrektor Archiwum dr Janusz Gołaszewski oraz reprezentująca Dolnośląskiego Kuratora Oświaty Romana Kowalczyka - starsza wizytator Małgorzata Kaziuk. Laureatami zostali: Kuba Horbanowicz ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Lwówku Śląskim (nauczyciel opiekun: Agnieszka Szczerepa), Jan Dwojak ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Jeleniej Górze (nauczyciel opiekun: Michał Jaworski) oraz Hanna Augustyniak ze Szkoły Podstawowej nr 28 w Wałbrzychu (nauczyciel opiekun: Marta Walczak-Kałucka). Maksymalną ilość punktów zdobył Kuba Horbanowicz. Praca wyróżniała się mnogością źródeł, ciekawym podejściem do tematu, bogatą kolekcją dokumentów i fotografii rodzinnych. Wszyscy nasi laureaci w swoich wystąpieniach podkreślali, że badaniami genealogicznymi ich rodziny zajmują się już od wielu lat. Miło było nam również gościć innych uczestników konkursu, których również nagrodziliśmy drobnymi upominkami. Prace finalistów były dla nich inspiracją i już teraz zadeklarowali udział w kolejnej edycji konkursu. Na zakończenie gali zaprosiliśmy młodszych uczestników do udziału w warsztatach fotograficznych, a dyrektorzy, opiekunowie i rodzice wraz z dyrektorem Archiwum Państwowego we Wrocławiu zwiedzili pracownię digitalizacji i konserwacji.

Dorośli i dzieci siedzą za stołem nakrytym zielonym obrusem w sali konferencyjnej Archiwum. Mężczyzna przy ekranie po środku przemawia. Mężczyzna i kobieta stoją po środku sali konferencyjnej przy ekranie. Kobieta przemawia. Mężczyzna, kobieta oraz chłopiec pomiędzy nimi stoją i pozują do zdjęcia. Chłopiec i kobieta trzymają w dłoni dyplom. Dwóch mężczyzn po lewej i chłopiec po prawej pozują do zdjęcia. Chłopiec trzyma w dłoni dyplom. Mężczyzna, kobieta i dziewczynka po środku pozują do zdjęcia. Dziewczynka i kobieta trzymają w dłoni dyplom. Mężczyzna, kobieta oraz chłopiec pomiędzy nimi stoją i pozują do zdjęcia. Chłopiec trzyma w dłoni dyplom. Mężczyzna, dwie dorosłe kobiety oraz trzy dziewczynki stojące pomiędzy nimi. Trzymają w ręku dyplomy i uśmiechają się. Dwóch mężczyzn i chłopiec po środku stoją i pozują do zdjęcia. Chłopiec trzyma w dłoni dyplom. Mężczyzna, kobieta i dziewczynka pomiędzy nimi. Stoją i pozują do zdjęcia. Dziewczynka trzyma w dłoni dyplom. Ośmioro dzieci i troje dorosłych stoi i pozuje do zdjęcia. Chłopcy i dziewczynki siedzą przy stole i dopasowują czarnobiałe zdjęcia do opisów. Mężczyzna w ciemnym pomieszczeniu prezentuje gościom duży skaner. Kobieta prezentuje zgromadzonym gościom starą księgę po naprawie. Kobieta prezentuje zgromadzonym gościom stare dokumenty poddawane konserwacji. Mężczyźni i kobiety uważnie przyglądają się pracy konserwatora archiwalnego.

Fotografie: Joanna Niwińska

DP, AG