Warsztaty archiwalne dla studentów z Instytutu Nauk o Informacji i Mediach Uniwersytetu Wrocławskiego

14 grudnia gościliśmy studentów z Instytutu Nauk o Informacji i Mediach Uniwersytetu Wrocławskiego pod opieką dra Rafała Werszlera. Uczestników zajęć przywitali pracownicy Archiwum: Danuta Płókarz - kierownik oddziału popularyzacji zasobu archiwalnego oraz Andrzej Grodziński - specjalista ds. popularyzacji. Zajęcia obejmowały krótkie omówienie działalności Archiwum Państowego, a zasadniczą część spotkania stanowiło zwiedzanie wraz z omówieniem najważniejszych pracowni działających w Archiwum.

Pierwszym krokiem na naszej archiwalnej ścieżce była pracownia digitalizacji, o której opowiedział Pan Ryszard Bacmaga - kierownik oddziału zabezpieczenia zasobu archiwalnego. Wraz z pracownikami: Elżbietą Bednarek, Joanną Niwińską i Wiolettą Tabor przybliżyli narzędzia oraz metody pracy digitalizatora archiwalnego. W dalszym kroku udaliśmy się do pracowni konserwatorskiej, w której na uczestników zajęć czekał już niezastąpiony Krzystof Michałowski - konserwator archiwalny. Zaprezentował on sposoby pracy ze zniszczonymi i uszkodzonymi archiwaliami ukazując tym samym codzienne wyzwania pracowników konserwacji. Następnie zajrzeliśmy do jednego z magazyów archiwalnych, o którym opowiedziała archiwistka Aleksandra Marecka. Na zakończenie naszej wędrówki w sali wykładowej Archiwum na naszych uczestników czekał już Grzegorz Gielec - archiwista, który opowiedział o zasadach korzystania i udostępniania materiałów archiwalnych w czytelni jak również zaprezentował portal Szukaj w Archiwach.

Grupa sześciu studentek oraz kobieta prowadząca zajęcia stoją przy stole nakrytym zielonym obrusem w sai konferencyjnej archiwum. Na stole rozłożone są stare dokumenty. Na pierwszym planie duża księga podatkowa z tabelami zapisana w języku niemieckim. Młode kobiety patrzą z zainteresowaniem na dokumenty leżące na stole. Grupa studentek i student stoją przy długim stole nakrytym zielonym obrusem w sali konferencyjnej archiwum. Na stole rozłożone są stare dokumenty w języku niemieckim. Studenic patrzą z zainteresowaniem na dokumenty leżące na stole. Długie i wąskie pomieszczenie będące salą konferencyjną archiwum. Ściany pokryte boazerią  w kolorze jasnego drewna. Po lewej duże okna. Po środku długi stół nakryty zielonym obrusem, na którym leżą stare dokumenty, akta i mapa. Po prawej stronie przy stole stoją studenci i studentki i oglądają z zainteresowaniem akta leżące na stole. Nieduże pomieszczenie ze ścianami w kolorze czarnym oraz jednym oknem. W pomieszczeniu stoją specjalistyczne urządzenia do skanowania dokumentów. Łysy mężczyzna w średnim wieku w ciemnej marynarce, koszuli, jeansach oraz brązowych butach stoi po środku i opowiada stojącym naprzeciw niemu studentom o pracowni digitalizacji. Nieduże pomieszczenie ze ścianami w kolorze szarym. Przy ścianie szare biurko oraz dwa monitory z wyświetlonymi skanami pieczęci oraz duża lampa naświetlająca dokumenty. Przy stole stoi młoda kobieta w ciemnych kręconych włosach, zielonej marynarce i jasnych jeansach i wyjaśnia stojącym naprzeciw niej studentom zasady digitalizacji pieczęci. Duże pomieszczenie będące pracownią konserwatorską archiwum. Przy dużym brązowym stole siedzi starszy łysiejący mężczyzna w okularach, szarym fartuchu i naprawia segregator ze starymi dokumentami. Wokół mężczyzny stoi grupa sześciu studentek i przyglądają się pracy mężczyzny. Duże pomieszczenie będące pracownią konserwatorską archiwum. Przy dużym brązowym stole siedzi starszy łysiejący mężczyzna w okularach, szarym fartuchu i naprawia segregator ze starymi dokumentami. W prawej ręce trzyma uniesiony poszyt akt. Lewą dłonią sięga po zieloną ściereczkę. Wokół mężczyzny stoi grupa sześciu studentek i przyglądają się pracy mężczyzny. Duże pomieszczenie będące pracownią konserwatorską archiwum. Przy dużym brązowym stole, na którym leżą stare dokumenty oraz przybory do konserwacji akt siedzi starszy łysiejący mężczyzna w okularach i w szarym fartuchu, który konserwuje stare dokumenty. Wokół mężczyzny stoi grupa siedmiu studentek oraz wykładowca będący opiekunem grupy i rozmawiają z mężczyzną. Konserwator tłumaczy zgromadzonej grupie zasady konserwacji dokumentów. Magazyn archiwalny z dużymi metalowymi regałami przesuwnymi i oświetleniem jarzeniowym. Grupa studentów i studentek stoi przy ścianie i przygląda się regałom. Za studentami leżą brązowe pudła archiwalne. Sala konferencyjna archiwum. Przy stole nakrytym zielonym obrusem i z laptopem siedzi młody mężczyzna w długich ciemnych włosach, okularach, ciemnej marynarce i niebieskiej koszuli i przedstawia prezentację multimedialną. Za jego plecami wyświetlona jest prezentacja ukazująca bazę danych będącą rejestrem skanów. Na stole leżą również stare akta.

Fotografie: Andrzej Grodziński