Warsztaty archiwalne dla uczestników Szkoły Doktorskiej Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego w Archiwum Państwowym we Wrocławiu

13 grudnia gościliśmy uczestników Szkoły Doktorskiej Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego pod opieką dr hab. Joanny Degler. Warsztaty przygotowane i przeprowadzone przez kierownika Oddziału popularyzacji - Danutę Płókarz, zapoznały słuchaczy z metodami prowadzenia badań archiwalnych.

Podczas części teoretycznej uczestnicy poznali rys działalności Archiwum Państwowego we Wrocławiu, rodzaje materiałów archiwalnych przechowywanych na co dzień w naszym Archiwum jak również mogli na własne oczy zobaczyć wybrane jednostki aktowe. Uczestnicy dowiedzieli się w jaki sposób zamawiać materiały archiwalne oraz jak prowadzić poszukiwania w oparciu o inwentarze papierowe i elektroniczne. Omówiliśmy również podstawowe zasady korzystania z czytelni i udostępniania materiałów archiwalnych. W części warsztatowej przygotowaliśmy dla młodych badaczy małą kwerendę z wykorzystaniem zaprezentowanych wcześniej materiałów archiwalnych. Uczestnicy w dwóch grupach pracowali nad odnalezieniem informacji o przedwojennych mieszkańcach Breslau oraz o wrocławskim środowisku literackim w latach 1976-1980. Choć zadanie wcale nie było takie łatwe, to nasi badacze poradzili sobie z nim znakomicie!

Stół nakryty zielonym obrusem z rozłożonymi starymi dokumentami, albumem i mapą w sali konferencyjnej archiwum. Trzy studentki stoją przy stole nakrytym zielonym obrusem w sali konferencyjnej archiwum i przyglądają się starym dokumentom. Na pierwszym planie album z czarno-białymi fotografiami Wrocławia, stara mapa oraz duże okno na ścianie za stołem. Długie i wąskie pomieszczenie będące salą konferencyjną archiwum. Ściany pokryte boazerią  w kolorze jasnego drewna. Po środku długi stół nakryty zielonym obrusem, na którym leżą stare dokumenty, akta i mapa. Wokół stołu przy dokumentach stoi i siedzi grupa ośmiu studentek i oglądają z zainteresowaniem akta leżące na stole. Długie i wąskie pomieszczenie będące salą konferencyjną archiwum. Ściany pokryte boazerią  w kolorze jasnego drewna. Po środku długi stół nakryty zielonym obrusem, na którym leżą stare dokumenty, akta i mapa. Wokół stołu przy dokumentach stoi i siedzi grupa ośmiu studentek i student i oglądają z zainteresowaniem akta leżące na stole. Duży stół nakryty zielonym obrusem. Na pierwszym planie duża księga adresowa Wrocławia z 1937 roku w grubej oprawie. Grupa pięciu studentów i studentek przegląda dokumenty leżące na stole. Jeden ze studentów w okularach z wąsem siedzi z kartką i długopisem w ręku i sporządza notatki. Sala konferencyjna archiwum. Stół nakryty zielonym obrusem, na którym leżą stare dokumenty, akta i mapa. Wokół stołu przy dokumentach stoi grupa pięciu studentek i oglądają z zainteresowaniem akta leżące na stole. Długie i wąskie pomieszczenie będące salą konferencyjną archiwum. Ściany pokryte boazerią  w kolorze jasnego drewna. Po środku długi stół nakryty zielonym obrusem, na którym leżą stare dokumenty, akta i mapa. Wokół stołu przy dokumentach stoi i siedzi grupa studentek i studentów i oglądają z zainteresowaniem akta leżące na stole. Długie i wąskie pomieszczenie będące salą konferencyjną archiwum. Ściany pokryte boazerią  w kolorze jasnego drewna. Po środku długi stół nakryty zielonym obrusem, na którym leżą stare dokumenty. Studenci i studentki przeglądają dokumenty. Na pierwszym planie dwie studentki po obu stronach stołu uśmiechają się do siebie. Sala konferencyjna archiwum. Grupa studentów i studentów stoi przy stole nakrytym zielonym obrusem z rozłożonymi dokumentami. Pochylają się nad dokumentami. Na pierwszym planie duża księga adresowa Wrocławia z 1937 roku w grubej oprawie. Sala konferencyjna archiwum. Grupa studentów i studentów stoi przy stole nakrytym zielonym obrusem z rozłożonymi dokumentami. Pochylają się nad dokumentami. Na pierwszym planie duży plan Wrocławia. Sala konferencyjna archiwum. W tle duże okno. Grupa studentów i studentów siedzi przy stole nakrytym zielonym obrusem z rozłożonymi dokumentami. Student w ciemnych włosach, okularach i z wąsem stoi trzymając kartkę w ręku i przedstawia wyniki pracy grupy. Naprzeciw niego stoi kobieta w blond włosach będąca pracownikiem archiwum i słucha mężczyzny. W tle na ścianie ekran z prezentacją multimedialną. Sala konferencyjna archiwum. Grupa studentów i studentów siedzi przy stole nakrytym zielonym obrusem z rozłożonymi dokumentami. Studentka w ciemnych blond włosach, w białej bluzce i ciemnych spodniach stoi trzymając kartkę w ręku i przedstawia wyniki pracy grupy. Na końcu sali przy ekranie z prezentacją multimedialną stoi kobieta w blond włosach będąca pracownikiem archiwum i słucha kobiety.

Fotografie: Andrzej Grodziński