Warsztaty dla Seniorów z Wrocławskiego Centrum Seniora w Archiwum Państwowym we Wrocławiu

W poniedziałek 27 listopada 2023 roku gościliśmy grupę osób z Wrocławskiego Centrum Seniora, którzy w ramach zajęć genealogicznych chcieli zgłębić wiedzę na temat poszukiwań genealogicznych, a także poznać bliżej Archiwum Państwowe we Wrocławiu.

Uczestników spotkania powitali: Dyrektor Archiwum dr Janusz Gołaszewski, kierowniczka oddziału popularyzacji - Danuta Płókarz oraz Andrzej Grodziński - specjalista ds. popularyzacji. Podczas spotkania uczestnicy poznali historię wrocławskiego Archiwum, którego początki sięgają 1811 roku. Począwszy od sekularyzacji klasztorów śląskich po czasy współczesne, w archiwalną podróż poprowadził uczestników Dyrektor Archiwum. Seniorzy poznali najcenniejsze i najważniejsze dokumenty z zasobu Archiwum, a także dowiedzieli się o burzliwych losach zgromadzonej dokumentacji podczas II Wojny Światowej, która w wyniku działań wojennych oraz ewakuacji zbiorów w dużej mierze została utracona.

Podczas części warsztatowej pod opieką Danuty Płókarz uczestnicy poznali kategorie archiwalne, rodzaje dokumentów archiwalnych, a część z nich mogli zobaczyć na własne oczy. Nie zabrakło również pytań o dokumentację osobowo-płacową z nieistniejących już zakładów pracy. Seniorzy zapoznali się także z zasadami prowadzenia badań archiwalnych, kwerend, udostępniania zbiorów i korzystania z nich w czytelni Archiwum. Danuta Płókarz zaprezentowała również formularz zgłoszenia użytkownika zasobu archiwalnego, zasady wypełniania rewersów, a także pomoce archiwalne w postaci inwentarzy papierowych.

W cyfrowy świat poszukiwań archiwalnych przy pomocy portalu Szukaj w Archiwach wprowadził uczestników Andrzej Grodziński - specjalista ds. popularyzacji. Uczestnicy poznali podstawowe funkcjonalności portalu, sposoby wyszukiwania treści i sygnatury dokumentów, a także mogli zobaczyć jak wypełnić elektroniczny rerwers archiwalny.

Na zakończenie spotkania nie zabrakło pytań i opowieści z zakresu poszukiwań genealogicznych, o których jeszcze długo wspólnie dyskutowaliśmy.

Trzynastu starszych mężczyzn i kobiet siedzi przy długim stole nakrytym zielonym obrusem w sali konferencyjnej archiwum. Na stole leży duża mapa z napisem "Brzeg Dolny". Seniorzy słuchają wykładu. Mężczyzna w średnim wieku w garniturze i czerwonym krawacie stoi w centralnym miejscu sali konferencyjnej w archiwum i głosi wykład. Przed nim stół nakryty zielonym obrusem oraz laptop. Za jego plecami duży ekran z wyświetloną prezentacją multimedialną. Na stole leżą dokumenty. Mężczyzna w średnim wieku w garniturze i czerwonym krawacie stoi w centralnym miejscu sali konferencyjnej w archiwum i głosi wykład. Starsi mężczyźni i kobiety siedzą przy stole nakrytym zielonym obrusem i słuchają wykładu. Widać plecy uczestników oraz w oddali prelegenta i wyświetloną prezentację multimedialną. Mężczyzna w średnim wieku w garniturze stoi w centralnym miejscu sali konferencyjnej w archiwum i głosi wykład zwrócony w stronę ekranu z prezentacją. Na prezentacji widać czarno-białą fotografię dawnego dużego budynku Archiwum zniszczoneo w czasie II Wojny Światowej. Starsi mężczyźni i kobiety siedzą przy stole nakrytym zielonym obrusem i słuchają wykładu. Widać plecy uczestników. Kobieta w średniej długości blond włosach i pomarańczowym swetrze stoi w centralnym miejscu sali konferencyjnej w archiwum i głosi wykład. Przed nią stół nakryty zielonym obrusem oraz laptop. Za jej plecami duży ekran z wyświetloną prezentacją multimedialną przedstawiającą projekt gmachu głównego Uniwersytetu Wrocławskiego na starym rysunku. Na stole leżą dokumenty i album ze zdjęciami. Kobieta w średniej długości blond włosach i pomarańczowym swetrze stoi w centralnym miejscu sali konferencyjnej w archiwum i głosi wykład. Przed nią stół nakryty zielonym obrusem oraz laptop. Za jej plecami duży ekran z wyświetloną prezentacją multimedialną przedstawiającą projekt gmachu głównego Uniwersytetu Wrocławskiego na starym rysunku. Na stole leżą dokumenty i album ze zdjęciami. Trzynastu starszych mężczyzn i kobiet siedzi przy długim stole nakrytym zielonym obrusem w sali konferencyjnej archiwum. Na stole leży duża mapa z napisem "Brzeg Dolny". Seniorzy słuchają wykładu. Trzynastu starszych mężczyzn i kobiet siedzi przy długim stole nakrytym zielonym obrusem w sali konferencyjnej archiwum. Na stole leży duża mapa. Seniorzy słuchają wykładu. Trzy osoby mają przed sobą stary poszyt akt i oglądają go z zaciekawieniem. Mężczyźni i kobiety siedzą przy długim stole nakrytym zielonym obrusem w sali konferencyjnej archiwum. Seniorzy słuchają wykładu. Na pierwszym planie trzy osoby, które mają przed sobą stary poszyt akt i oglądają go z zaciekawieniem. Mężczyźni i kobiety siedzą przy długim stole nakrytym zielonym obrusem w sali konferencyjnej archiwum. Seniorzy słuchają wykładu. Na pierwszym planie trzy osoby, które mają przed sobą stary album z zdjęciami zniszczonych i odbudowanych zabytkowych budynków miasta Wrocławia. Oglądają go z zaciekawieniem. Kobieta w średniej długości blond włosach i pomarańczowym swetrze stoi w centralnym miejscu sali konferencyjnej w archiwum. Przed nią stół nakryty zielonym obrusem oraz laptop. Za jej plecami duży ekran z wyświetloną prezentacją multimedialną przedstawiającą projekt gmachu głównego Uniwersytetu Wrocławskiego na starym rysunku. Na stole leżą dokumenty i kartki z formularzami. Kobieta trzyma w dłoniach księgę inwentarza archiwalnego i prezentuje ją zgromadzonym słuchaczom.

Notatka i fotografie: Andrzej Grodziński