Strona główna » Aktualnosci

Warsztaty Konserwatorskie pt. „Zostań rodzinnym archiwistą”

Wersja do wydrukuPDF version

W dniu 14 września 2021 r. w siedzibie kamienieckiego Oddziału Archiwum Państwowego we Wrocławiu, w ramach ogólnopolskiego projektu „Archiwa Rodzinne Niepodległej”, odbyły się Warsztaty Konserwatorskie pod hasłem: „Zostań rodzinnym archiwistą”. Warsztaty zostały przygotowane przez pracowników Pracowni Konserwatorskiej Archiwum Państwowego we Wrocławiu oraz Oddziału w Kamieńcu Ząbkowickim i były przeznaczone dla uczniów klas czwartych Zespołu Szkolno – Przedszkolnego  nr 1 w Kamieńcu Ząbkowickim.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz lokalnych: Burmistrz Kamieńca Ząbkowickiego - Marcin Czerniec oraz Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej - Sylwia Demidowicz. Zebranych gości i uczniów przywitał Dyrektor Archiwum Państwowego we Wrocławiu - dr Janusz Gołaszewski, a pracownik Oddziału kamienieckiego - Anna Dziatczyk wprowadziła uczestników w tematykę warsztatów, jak również zapoznała młodych mieszkańców gminy Kamieniec Ząbkowicki z dziejami kamienieckiego Oddziału, jego zasobem.

Podczas zajęć warsztatowych, pod czujnym okiem archiwistów, można było spróbować swoich sił w pisaniu pismem neogotyckim, zapoznać się z technikami konserwacji papieru  (oczyszczanie, prostowanie, podklejanie i  uzupełnianie ubytków), formami zabezpieczania przechowywanej dokumentacji (uczestnicy samodzielnie wykonywali pudełka służące do przechowywania dokumentacji) oraz sposobem tworzenia pieczęci lakowych.

W podsumowaniu - głos zabrał Burmistrz Kamieńca Ząbkowickiego, który w swoim wystąpieniu zachęcał uczniów do zapoznawania się z własnym archiwum rodzinnym, podkreślając przy tym ogromną rolę i znaczenie fotografii, dokumentów zachowanych po przodkach, które są częścią naszej wspólnej historii.

Zajęcia warsztatowe cieszyły się ogromnym zainteresowaniem  uczestników, którzy na zakończenie otrzymali od organizatorów drobne upominki.

Grupa młodzieży Kobieta podczas pisania. Kobiety i mężczyźni pozujacy do zdjęcia   Zgromadzeni Goście i przemawiajacy mężczyzna Zaproszeni Goście oraz prelegent

Opracował: Łukasz Pintal, Agata Grygowska-Borek