Warsztaty pieczęci i kaligrafii dla dzieci i młodzieży w Archiwum Państwowym we Wrocławiu (+ Formularz zapisów)

Serdecznie zapraszamy na warsztaty pieczęci i kaligrafii dla dzieci i młodzieży w Archiwum Państwowym we Wrocławiu, które odbędą się dnia 25 stycznia 2024 roku (czwartek) w godzinach 11:00-13:00.

Podczas pierwszej części uczestnicy poznają podstawowe wiadomości o budowie i rodzajach pieczęci, dowiedzą się czym jest sfragistyka i dyplomatyka oraz zdobędą wiedzę na temat dawnych dokumentów zachowanych w zasobie wrocławskiego Archiwum Państwowego.

W praktycznej części warsztatów każdy będzie miał możliwość samodzielnego wykonania pieczęci, używając do tego historycznych stempli, pochodzących ze zbiorów Archiwum Państwowego we Wrocławiu. W tym celu można będzie odcisnąć na karcie "dokumentu" używaną w epoce nowożytnej pieczęć lakową, a także przywiesić do niej na własnoręcznie uplecionym sznurze typową dla średniowiecza pieczęć wykonaną z wosku.

Na zakończenie warsztatów przeniesiemy się do świata kaligrafii i podpiszemy nasze dokumenty...używając atramentu i piór gęsich.

Wszelkie niezbędne materiały oraz fachową pomoc zapewnią nasi pracownicy, prowadzący warsztaty.

Zapisy na warsztaty

Wypełniony formularz zapisu na warsztaty pieczęci i kaligrafii dla dzieci i młodzieży w Archiwum Państwowym we Wrocławiu przyjmujemy do dnia 18 stycznia 2024 na adres: kontakt@wroclaw.ap.gov.pl

Dostępne wydarzenie

Potrzebujesz pomocy? Wyślij ankietę na adres: kontakt@wroclaw.ap.gov.pl

Mała metalowa stalówka pióra wiecznego, duże białe gęsie pióro oraz drewniana obsadka stalówki leżą wyeksponowane na ciemnoszarym tle. Mała metalowa stalówka pióra wiecznego, duże białe gęsie pióro oraz drewniana obsadka stalówki leżą wyeksponowane na ciemnoszarym tle. Mała metalowa stalówka pióra wiecznego, duże białe gęsie pióro oraz drewniana obsadka stalówki leżą wyeksponowane na ciemnoszarym tle. Młody mężczyzna z wąsem i w niebieskim fartuchu stoi przy ladzie. Trzyma w ręku specjalne urządzenie do wytapiania laku i nakłada ciekły lak na kartkę papieru. Po drugiej stronie lady stoją dzieci i przyglądają się temu. Jeden z chłopców trzyma kciuk w górę. Mężczyzna w średniowiecznym brązowym stroju prezentuje przy stole zgromadzonym wokół niego ludziom metodę robienia pieczęci. Ludzie patrzą na mężczyznę oraz na stół z pieczęciami.