Wizyta studentów z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego

Dnia 10 maja 2022 roku w siedzibie Archiwum Państwowego we Wrocławiu odbyło się spotkanie na temat zasobów wrocławskiego Archiwum, sposobów korzystania z nich, zasad przechowywania materiałów archiwalnych w magazynach, oraz działalności Pracowni Konserwatorskiej i Pracowni Digitalizacji. W spotkaniu uczestniczyli studenci III roku z kierunku historia z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, którzy odwiedzili instytucję pod opieką prof. Jacka Piotrowskiego.

Przybyłych gości przywitała Danuta Płókarz, kierownik Oddziału IV-ewidencji, informacji, udostępniania, która przybliżyła historię instytucji, jej strukturę organizacyjną oraz zasady korzystania z archiwaliów w czytelni. Potem studenci wraz z opiekunem odwiedzili Pracownię Digitalizacji, gdzie Ryszard Bacmaga, jej kierownik i p.o. kierownika Pracowni Konserwatorskiej przedstawił zasady funkcjonowania oraz główne zadania zarówno Pracowni Digitalizacji, jak i Pracowni Konserwatorskiej.

Potem goście odwiedzili czytelnią Archiwum, gdzie mogli samodzielnie skorzystać z papierowych inwentarzy, wypełnić zgłoszenie użytkownika i złożyć zamówienie na jednostkę aktową. Dodatkowo Andrzej Grodziński pokazał, jak wygląda korzystanie z mikrofilmów. Na zakończenie wszyscy udali się do magazynu archiwalnego, gdzie Elżbieta Galik omówiła zasady magazynowania zasobu, jego wielkość oraz oprowadziła po nim gości.

Pięciu mężczyzn w pomieszczeniu. Przyglądają się urządzeniom do wyświetlania taśmy filmowej. Pięciu mężczyzn przy skanerze w pomieszczeniu pracowni digitalizacji. Kobieta i pięciu mężczyzn w pomieszczeniu magazynowym Archiwum. Wokół regały z dokumentami.

Fot. J. Niwińska