Strona główna » Aktualnosci

Wystawa bagnetów polskich formacji wojskowych, powstańczych i partyzanckich

Wersja do wydrukuPDF version

Ekspozycję 130 egzemplarzy bagnetów pochodzących z prywatnych zbiorów dr. Józefa Ignacego Garbacza, jednej z największych w Polsce kolekcji broni białej, można oglądać w Archiwum Państwowym we Wrocławiu. Wernisaż wystawy „Bagnety polskich formacji wojskowych, powstańczych i partyzanckich w latach 1918-2010”, zorganizowanej we współpracy z wrocławskim Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w ramach obchodów Święta Niepodległości, odbył się 15 listopada w gmachu Archiwum. Uroczystego otwarcia dokonali dyrektor Archiwum dr Janusz Gołaszewski wraz dyrektorem Oddziału IPN we Wrocławiu dr. Robertem Żurkiem. Następnie dr J.I. Garbacz wprowadził zebranych gości w tematykę ekspozycji, omawiając historię bagnetu jako elementu uzbrojenia wojskowego oraz prezentując wybrane eksponaty.    

Na wystawie są prezentowane bagnety pochodzące z 23 państw, a będące w uzbrojeniu żołnierza polskiego w latach 1918-2010. Szczególną różnorodnością broni w dziejach polskich sił zbrojnych charakteryzował się okres lat 1918-1921 a po części do roku 1930, kiedy to starano się w ramach posiadanych możliwości ujednolicić broń strzelecką WP a co za tym idzie i przysługujących jej bagnetów. Odradzające się w roku 1918 Wojsko Polskie wykorzystywało wszystkie pozostawione na terenie byłych zaborów zasoby broni uzupełnione w drodze rozbrojenia oddziałów okupacyjnych a następnie pozyskiwane drogą zakupów. W latach 30-tych postępowała unifikacja uzbrojenia w związku z szerszym napływem broni krajowej produkcji oraz modernizacją niektórej obcej. Po zakończeniu działań wojennych powstałe Ludowe Wojsko Polskie w kraju początkowo zaopatrywane było w broń sowiecką, a następnie po uruchomieniu krajowej produkcji w broń produkowaną na sowieckiej licencji z polskimi modyfikacjami. Taki stan rzeczy pomimo wprowadzenia szeregu typów broni polskiej konstrukcji w dziedzinie bagnetów utrzymał się do końca PRL-u i trwa po dziś dzień.

Ekspozycja jest czynna w Archiwum Państwowym we Wrocławiu przy ul. Pomorskiej 2 do 31 grudnia 2013 r., od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 15.00. Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy.

 

Oprac. R. Kazimierczak, dr J.I. Garbacz, zdjęcia R. Bacmaga

Zaproszeni goście podczas otwarcia wystawy Dyrektor Archiwum Państwowego we Wrocławiu dr Janusz Gołaszewski Dyrektor Oddziału IPN we Wrocławiu dr Robert Żurek Autor wystawy dr Józef Ignacy Garbacz prezentuje wybrane eksponaty. Dyrektor J. Gołaszewski wraz z Dorotą Sokołowską dziękują dr. J.I Grabaczowi za przygotowanie ekspozycji. Zwiedzanie wystawy Zwiedzanie wystawy