Zmarła dr Janina Pasławska

Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 21 stycznia 2019 r. zmarła dr Janina Pasławska, długoletni i bardzo zasłużony pracownik Archiwum Państwowego we Wrocławiu. Zatrudniona w Archiwum Państwowym od 12 grudnia 1949 r. do 31 grudnia 1988 r.; od 1 stycznia 1989 r. do 31 grudnia 2002 r. na ¼ etatu. W latach 1952-1988 kierownik Pracowni Naukowej; w latach 1985-1988 zastępca dyrektora Archiwum Państwowego we Wrocławiu.

Urodzona 19.X.1926 w Krościenku, pow. Dobromil, województwo lwowskie. W okresie II wojny światowej przebywała na Węgrzech, gdzie uczęszczała do szkoły średniej, zdobywając tzw. małą maturę. Do Polski powróciła 1945 r. i wkrótce osiadła na Dolnym Śląsku. Ukończyła szkołę średnią i złożyła egzamin maturalny.

W latach 1946-1951 odbyła studia wyższe w zakresie historii na Uniwersytecie Wrocławskim; 2 maja 1952 r. uzyskała stopień naukowy magistra filozofii. W drugiej połowie lat sześćdziesiątych XX w. podjęła dysertację doktorską, 5 XI 1969 r.  uzyskała stopień naukowy doktora nauk humanistycznych na podstawie obrony pracy doktorskiej: Kościół św. Krzysztofa we Wrocławiu jako polski kościół cechowy w dobie feudalnej, pod kierunkiem prof. Ewy Maleczyńskiej.

Obok pełnienia stanowisk kierowniczych była także pracownikiem naukowo – badawczym. Szczególnym obszarem zainteresowań była problematyka występowania poloników w archiwach węgierskich i słowackich. W latach 1972 – 1987 wyjeżdżała na Węgry. W 1965 r. odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. Była czynnym nauczycielem w Studium pomaturalnym dla archiwistów. Pełniła funkcję przewodniczącego Rady Zakładowej Związku Zawodowego oraz sekretarza Oddziału Wrocławskiego Stowarzyszenia Archiwistów Polskich, była również czynnym członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego. Znajomość języków: węgierskiego, niemieckiego, łaciny. Przez cały okres długiej kariery zawodowej miała opinię osoby bezwzględnie uczciwej, obowiązkowej i inteligentnej.

Odejście Pani Doktor Janiny Pasławskiej jest dużą stratą dla całego środowiska archiwalnego. Cześć Jej pamięci!

Uprzejmie informujemy, że uroczystość pogrzebowa odbędzie się w dniu 24 stycznia (czwartek) 2019 r. na cmentarzu Grabiszyńskim o godz. 13.00.

Czarno-biała fotografia kobiety.